Koerad_luitejooks

Foto Viktor Tund

Pühapäeval, 21. aprillil toimuva Luitejooksu programm on eriline, sest mitte kusagil mujal Eestis toimuvatel klassikalistel liikumissündmustel koeraomanikele liikumisvõimalusi ei pakuta. Mida kujutavad endast koerte luitekross ja -retk, sellest rääkisime sündmust Kahe Silla klubiga koostöös organiseeriva MTÜ Minu Sõber projektijuhi Anni Kaistega.

Millega koertekrossi ja -retke näol tegemist on?

Koerte luitekross on mõeldud sportlikele koeraomanikele ning nende lemmikutele. Läbida tuleb 5,4 kilomeetri pikkune metsaalune rada. Distants ei tundu küll pikk, kuid Luitemaa looduskaitseala läbiv rada pakub väljakutset ning eneseületamise võimalust kõigile. Kes tunneb, et jooksmine ei ole päris temale või tema koerale, siis neile pakume võimalust tulla 8,3 kilomeetrisele rajale matkama. Nagu nimigi ütleb, on tegemist rahulikus tempos kulgeva retkega, kus aega ei võeta ja kohti ei jagata.

Miks peaks koeraga jooksma kippuma?

Lemmikuga koos jooksmine võimaldab hoolitseda nii enda kui oma hea sõbra füüsise ja vaimu eest.  Lisaks füüsilisele koormusele ja koeraga usaldusliku suhte loomisele sobib canicrossina tuntud ala ideaalselt ka liigenergilistele ning käitumisprobleemidega koertele, aga neilegi, keda mingil põhjusel ei ole võimlaik rihmast lahti lasta. Seega mitte üksnes koos jooksmine ei ole peamiseks märksõnaks, vaid ka üksteise mõistmine ja koostöö – trakse kandev koer on omaniku vöö külge kinnitatud umbes kahe meetri pikkuse veoliiniga.  

Koerad_luitejooks

Foto Viktor Tund

Mida koeraga treenides ja liikudes silmas pidada?

Rihmastatud koeraga jooksmise puhul on üks peamisest nõuetest õige traksivalik. Kuna koerte kael on sama õrn kui inimese vastav kehaosa, siis looma tervist silmas pidades ei ole õige koerale kaelarihma panna. 

Kui lemmikloom ei ole eelnevalt jooksmas käinud, tuleks alustada lühikesest distantsist ning madalast tempost. Kui ka peremees ise suudab rohkem, peab ta arvestama jooksupartneri võimete ja tervisega. 

Kui inimene võistlema läheb, rõhutatakse sageli piisava ettevalmistuse tähtsust.Kas antud soovitus kehtib koertegi puhul?

Absoluutselt! Füüsilises plaanis sarnanevad koerad inimesele ning iga pingutus vajab eelnevat treeningut. Kui omanik ei ole aasta jooksul kordagi koeraga jooksmas käinud, siis soovitame selleks ürituseks madalas tempos matka – luiteretke. 

Koera treenimisega tasub alustada tasa ja targu. Siinkohal on treenimisel ja võistlemisel paslik soovitada sertifitseeritud koerte fitnessitreeneri Mari Valgma näpunäiteid.

Luitejooksule saabub palju koerasõpru, aga on neidki, kes oma kohaletuleku otsuses veel päris kindlad pole. Kõhklejais võib küsimusi tekitada, kuidas lemmikloom kohaneb ning kuidas toimida, et päev meeldivalt kulgeks. Kas muretsemiseks on põhjust?

Ühtpidi on väga loomulik, et rahvarohketel üritustel muutuvad nii inimesed kui lemmikloomad tavalisest ärevamaks, kuid hoolas ja tähelepanelik olles annab ebameeldivaid hetki vältida. Koera jaoks tasub üht-teist spordikotti poetada ning sobival hetkel väikese maiusega premeerida. Nii võidab omanik koeraga taas kontakti ning tõenäoliselt koostöö sujub. Vältida tuleks konflikte teiste koertega ning eelkõige aitab sellele kaasa piisava distantsi hoidmine. Loomad võivad ikka ootamatult käituda – näiliselt rahulik ja sõbralik koer võib liigikaaslase lähenemise peale tugevalt ärrituda. Rahvarohke üritus ei ole ka koht, kus koerad rihma otsast lahti lasta.

Stardiprotokolli vaadates silmab väga erinevaid koeratõuge. Millised on eksootiliseimad, millised aga populaarseimad?

Foto Albert Sillaste

Kahe distantsi peale kokku on hetkel kirja pannud ligi 90 paari. Kuna registreerimine veel kestab, läheb see number ehk üle saja. Canicrossi populaarseim koeratõug on siberi husky, kes on saanud looduse poolt kaasa loomupärase jooksuarmastuse. Enamus neist on noorkoerad, kes juba instinktiivselt teavad, kuidas grupis, näiteks käru, kelgu või vankri ette rakendatuna sujuvalt liikuda. Huskyd on usukumatult energilised ja temperamentsed ning neist ei tasu sülekoera teleka ette loota. Krossil stardivad veel teisedki põnevad tõukoerad:  beauceronid, greysterid, kooikerhondjed, itaalia väikehurdad ning hallid norra põdrakoerad.

Jalutustempos luiteretkele minejadki võtavad kaasa temperamentse ja kirju seltskonna.

Rahvarohke spordisündmus on alati veidi laada moodi. Tavaliselt on luitejooksul kohal olnud mitmed kauplejad, kes koeraomanike ja lemmikute rõõmuks põnevat kraami pakuvad. Kas kaupmeestel on huvi selgi korral?

Tõesti, põnevaid leide pakutakse nüüdki. Näiteks on kohale lubanud tulla esmakordselt Eestis oma tooteid pakkuv Norra ettevõte Non-stop Dogwear, kelle tootesegmendis on jooksuvarustus, kaelarihmad, vöökotid ning koertele mõeldud riietus. Lisaks on kohal koerte ja kasside naturaaltoitu pakkuv Josera, Pärnu Väikeloomakliinik, kes pakub raja läbinud loomadele vajadusel veterinaari teenust ning sündmuspaigas viibivad Purina tütarlapsed jagavad osalejatele tasuta Purina Adventurous koerasnäkke.reg

***

Koertekrossile ja -retkele saab registreerida kuni 17. aprillini kodulehel ja Pärnu Keskuse infopunktis. Vabade kohtade olemasolul saab end kirja panna ka sündmuse päeval kohapeal. Tutvu osalustasude ja juhendiga.