15. aprillil Rannametsa külas Häädemeestel Pärnumaal toimuv Luitejooks pakub liikumisrõõmu ka lemmikloomasõpradele. Nii on traditsiooniliste jooksu- ja käimisdistantside kõrval rajale oodatud pere neljajalgsedki. Juba 8ndat aastat korraldab MTÜ Minu Sõber koostöös Kahe Silla klubiga Koerte luitekrossi ja -retke. Palusime korraldajal Anni Kaistel lähemalt avada, mida koertega jooks ja käimisretk endast kujutavad.


Kes on osalema oodatud?
Koerte luitekrossLuitekrossile ja -retkele on oodatud kõik koeraomanikud, kellele meeldib koos lemmikuga liikuda.  Need, kes soovivad end rohkem proovile panna, võiksid valida ca 5,4 kilomeetri pikkuse eneseületust ja sportlikku pingutust pakkuva krossi. Kui aga tundub, et jooksmine ei ole tugevaim külg, ent soovitakse ikkagi vahvast üritusest osa saada ja Luitemaa ilu nautida, tasub läbida rahulikus tempos 8,3 kilomeetrine retk.

Kas rajale pääsemiseks on ka mingeid piiranguid?
Osalemiseks peab koer olema nõuetekohaselt vaktsineeritud. See tähendab, et tehtud peab olema nii kompleksvaktsiin kui ka marutaudi vaktsiin. Kuna luitekross on füüsiliselt koormav ning retk distantsilt pikk, siis on üritusele pandud koera vanusepiiranguks üks aasta. Kindlasti tuleb omanikul hinnata koera füüsilist seisundit. Kui koer ei ole varem nii pikka distantsi jooksnud, siis soovitame tänavu veel retkele minna. 

Kui vaktsiinid on tehtud ja distants valitud, siis tuleks üle vaadata ka varustus. Koertekrossil osalemiseks peab koer kindlasti kandma trakse, kaelarihmaga või muul viisil rajale ei lubata. Selline nõue on kehtestatud koera tervist ja heaolu silmas pidades. Veorihmana on hea kasutada spetsiaalset veoliini, kuid vabalt võib rada läbima minna ka tavalise jalutusrihmaga. Ainus, mida kasutada ei soovitaks, on niinimetatud flexirihm.

Retkel on leebemad nõuded. Kuigi soovitame trakse, pole see kohustuslik ja vabalt võib otsustada näiteks kaelarihma kasuks. Jalutusrihmana võib kasutada nii tavalist kui ka flexirihma.

Millega peaks starti tulemisel arvestama?
Rahvarohketel üritustel on koerad tõenäoliselt ärevamad ja ka natuke närvilisemad ning sellest tulenevalt peaks neid veidi rohkem jälgima. Sel põhjusel tasub koeraga nende tähelepanu köitmiseks kontakti otsida. Kindlasti oleks mõistlik maius taskusse pista, et seda vajadusel loomale pakkuda. Rihm tasub aga piisavalt lühikeseks jätta, sest koertel tekib alati huvi oma liigikaaslasi nuuskima minna. Me ise teame, et meie koer on reeglina sõbralik, aga kunagi ei või ette teada, kuidas teine koer reageerib. Kui siiski peaks juhtuma, et koer hakkab ebameeldivalt käituma, tasub alati säilitada rahu. Mida ärevam ja närvilisem on omanik, seda ärevam ja närvilisem on koergi.

Stardikoridori tuleb siseneda ainult selleks mõeldud kohast ning jälgima peab korraldajate suuniseid. Ürituse olulisimaks märksõnaks on kahtlemata turvalisus. Pöörame tähelepanu, et rajal olles on vaja üksteisega arvestada, mis muuhulgas tähendab ka kiirematele võistlejatele tee andmist.

Miks tasub osalema tulla?
Luitemaal avaneb meeldiv võimalus koos lemmikuga aega veeta. Nii saab ennast proovile panna, sõpradele eeskujuks olla ning kaunis looduses liikumisega tegeleda. Ürituse melu, rohkelt erinevaid koeri ja rõõmsaid inimesi loovad sellest ainulaadse sündmuse. Selleks, et koer elaks täisväärtuslikku elu, peab ta saama nii füüsilist kui vaimset koormust. Luitejooksul on väga palju erinevaid lõhnu, mida koer saab nuuskida. Nuuskimine on aga osa koera igapäevaelust. Erinevad tegevused rikastavad koera argipäeva ja seda luitekross ja -retk ka pakuvad. Koeraga tegelemine ja sportimine ei ole midagi ebatavalist. 

Millistel rahvaüritustel veel koeraga sportimist harrastada saab?
Luitejooks on ainus Eestis, kus rahvajooks ja koerad kõrvuti toimetavad. Oleme taolise ürituse formaadi algatajad ning tean, et lätlased on Rannametsast juba ka matti võtnud. Luitejooks on kontseptsioonilt terviklik kogupere spordipäev.

Hea teada!
15. aprillil tulevad Rannametsa mitmed korralduse partnerid, et pakkuda soovijaile kvaliteetset lemmikloomadele mõeldud varustust. Näiteks on kohal Sookriimud ning PetCity, kes pakuvad vastavalt veotrakse, -liine ja -vöid ning maiuseid ja mänguasjugi. Ka Sparkling Marmori valikus on erinevad treeningvööd ja – seelikud, aga ka  jänese- ja lambakarvast treeningmänguasjad.

Registreerimine
Luitejooksu erinevatele distantsidele on võimalik eelregistreerida Kahe Silla klubi kodulehel  või Pärnu Keskuse infopunktis kuni 11. aprillini. Koerte luitekrossi osalejate arv on piiratud ning rajale pääseb 110 paari.  Tutvu päevaprogrammi ja juhendiga.

Koerte luitekross