Noortejooks_Birgit Pihelgas_1Järgmisel nädalavahetusel, 1. septembril toimuv noortejooks kuulub taas Jüri Jaansoni kahe silla jooksu programmi ja toob kaasa olulisi uuendusi. Start 3 kilomeetrit pikale linnaringile antakse esmakordselt õhtuhämaruses kell 21. Sportimisele eelneb meeleolukas Ariadne ja Martti Halliku kontsert koos bändiga, kusjuures youtuber Hallik on lubanud isegi raja noortega läbida. Miks peaks noortejooksule kindlasti tulema ning kuidas iseloomustavad üritust varasemate aastate parimad Birgit Pihelgas (tekstis BP) ja Ott-Jaanus Heile (OH), sellest saad lugeda nendega tehtud intervjuust.

Kuidas leidsid tee spordini ning millist rolli see sinu elus etendab?

BP: Olen pärit sportlikust perest. Mõlemad vanemad tegelesid kergejõustiku ja jooksmisega. Ema on tulnud Eesti meistriks nii 400 kui 800 meetri jooksus, isa oli aga staier ning tegi kõvad isiklikud tippmargid: 14 minutit 6 sekundit 5000 ning 29.30 10 000 meetri distantsidel. Minu peamised võistlusdistantsid jäävad aga isa ja ema lemmikute vahele – olen keskmaajooksja ning põhidistantsideks loen staadionil joostavat 1500 ja 3000 meetrit. Tõsisemalt hakkasin jooksmisega tegelema 16 aasta vanuselt, kuid esimesed mälestused pärinevad Kahe Silla jooksu lasteüritustelt, mis osaliselt olid minu isa firma Peterspordi korraldada. Nüüdki, kui sirvin vanu protokolle, rõõmustan, et uus põlvkond on just nendest võistlustest tuule tiibadesse saanud ning on neidki nimesid, kes kuuluvad kas jooksmises või mõnel muul alal Eesti absoluutsesse paremikku. Jooksu juures naudin lihtsust ja konkreetsust,  võistlustel on ainsaks mõõdikuks aeg ning kiireimad võidavad.

OH: Spordiga lõin sinasõpruse juba esimesest klassist ja nagu ikka noorele poisile kohane tagusin vutti. Siis tulid kergejõustik ja tõsisemalt suusatamine, kuid gümnaasiumi lõpetades mõistsin, et just jooksmine on ala, mis enim meeli köidab. Sport on suur osa minu elust ning kuuludes Tartu Ülikooli Akadeemilisse spordiklubisse, olen omandanud palju uusi teadmisi ning treeninglaagrites käinuna saanud korralikult maailmas ringi rännata.

Kas oled osalenud teistelgi Kahe Silla klubi korraldatavatel jooksudel?

BP: Kordi olen osa võtnud Rannametsas toimuvast luitejooksust, mille 2017. aastal võitsin. Võõrad pole rannajookski ning selle eelkäija, kahe staadioni jooks. Kahe Silla jooksult on ette näidata kaks poodiumikohta. Viimastel aastatel on Jaansoni jooksust saanud Eesti kõige kiirem 10 kilomeetri maanteejooks, kus lisaks Eesti paremikule näeb vahel ka teiste Baltiriikide tugevaid. Mitmel põhjusel loodan, et ühel heal päeval õnnestub lisaks noortejooksu võidule enda nimele kirjutada ka midagi ilusat põhidistantsilt.

OH: Kahe Silla jooksul olen mitmeid kordi käinud ning võitnud vanuseklassides auhinnalisi kohti. Edu saatis mind ka kahel varasemal noortejooksul.

Noortejooks_Ott-Jaanus HeileMida arvad uuest algatusest, seni paar korda toimunud noortejooksust ning kas tänavune uus õhtuformaat võiks noori enam rajale meelitada?

BP: Esmalt meenub rannapargis kulgev rada, mis üllataval kombel kattub minu igahommikuse jooksuringiga. Hea ja soe tunne on olnud kodulinnas võistelda ning paljude sõprade ja tuttavatega koos rajal olla.

Loodan, et starti leiab üha rohkem tee see noorte sihtrühm, kes seni kipub liikumisest kõrvale jääma. Pean silmas kahekümnendates noori. Olles Hispaania ja Portugali treeninglaagrites ning seal ka vahel võistlustel käinuna, tõden, et sealsed õhtuhämaruses toimuvad jooksud loovad erilise ja mõjusa atmosfääri. Mul on väga hea meel, et tänavu antakse meilgi noortejooksu start pimeduse saabudes ning loodan, et sellest tuleb samuti eriline ja äge jooks.

OH: Mulle sümpatiseerivad kiire ja täpne korraldus ning organisaatorite professionaalne suhtumine. Kõike tehakse nii nagu pühapäevasel põhijooksulgi. Noortejooksu uuenduskuur toob arvatavasti osalejaid ja publikut raja äärde juurde.

Kes võiksid noortejooksul startida?

BP: Usun, et kolm kilomeetrit on jõukohane kõigile tervetele inimestele ning kindlasti soovitan rajavallutus ette võtta. Arvatavasti on neidki, kes on seni piirdunud 10 kilomeetri distantsi osalejate piidlemisega, ent pole söandanud erinevatel põhjustel ise osalema tulla. Noortejooksult alustades jõuab edaspidi pikemategi distantsideni.

OH: Start õhtupimeduses tundub mulle atraktiivsena ning taolised stardid sobivad ehk pareminigi. Soovitan starti tulla põhjusel, et distants on mõõduka pikkusega ning korraldus tavapäraselt kvaliteetne.


***

Kahe Silla noortejooksule on oodatud noored vanuses 10-29 aastat. Eelregistererida saab:
* kodulehel kuni 28.08 kell 23.59.

* Pärnu Keskuse infopunktis kuni 28.08 kell 20.00.
Pannes kirja grupi vähemalt 10ne liikmega võidad stardimaksus.
Ka sündmuse päeval saab registreerida, kuid siis on osalustasud kõrgemad. Tutvu  osalustasude ja juhendiga.

Kahe Silla jooksu eelpäev on tervikuna laste ja noorte päralt. Lisaks noortejooksule toimuvad ka tasuta Drako lastejooksud, ratastoolisõit ning sporditurg. Tutvu päeva programmiga siin.