Matti Killing

Matti Killing autasu vastu võtmas (Foto: Urmas Luik)

Pärnu linna kõrge tunnustuse pälvinud Jüri Jaansoni kahe silla jooksu üks algatajatest, Pärnu Kahe Silla klubi juhatuse liige Matti Killing on spordi- ja liikumisharrastusse panustanud enam kui 60 aastat.

Pärnu kontserdimajas linnapea Romek Kosenkraniuselt ja volikogu esimehelt Andrei Korobeinikult vapimärki vastu võtnud Killing lausus, et tal on seda tööd kodulinnas alati mõnus teha olnud, sest taustsüsteem on soosinud. „Mind on siin alati toetatud,“ tänas tunnustatu.

Vapimärgi kavaler jõudis sõudespordi juurde 1960. aastal, mil alustas Juhan Miti juhendamisel treenimist. Eesti täiskasvanute meistrivõistlustelt on tal ette näidata hõbe ja neli pronksi. Sõudetreenerina alustas pärnakas esmalt Pärnu jõe paremkaldal Dünamos, 1976. aastal aitas rajada Kalevi sõudeklubi, kus tegutseb tegevjuhi ja treenerina aktiivselt tänini.

Killingu tuntumad hoolealused on Raul Arnemann, Harri Hiiesalu, Reet Palm, Kadri Palm, Paul Valliveere, Toomas Kasearu, Raivo Parts, Piret Jamnes, Arvi Peet, Toomas Ollesk, Marek Avamere, Kaspar Taimsoo, Allar Raja, Alvar Räägel, Jaan Laos, Alo Kuslap, Rauno Talisoo. Neist Arnemann võitis 1976. aastal Montréali OMil NSV Liidu roolijata neljapaadi eessõudjana pronksi ning Raja 2016. aastal Rio olümpial paarisaerulisel neljapaadil sama karva medali. 2021. aastast on teenekas sõudejuht sõudeliidu juhatuse liige, aastatel 2015-2019 tegutses peatreenerina.

Killing on aidanud kaasa kahe silla jooksu edule

Killing oli üks neist, kes koos mõttekaaslastega arvas, et Pärnu jõekaldad väärivad paremat kohtlemist ning peavad muutuma kõigile avatuks. 2001. aastal toimus tema kaaspanusel esimene kahe silla jooks, mis on kujunenud populaarseks üle-eestiliseks rahvajooksuks. Aastaid on vapimärgi kavaler kuulunud Pärnu Kahe Silla klubi juhatusse ja panustanud kaasaegsete liikumisürituste korraldamisse.

Tunnustused:
Pärnu linna vapimärk (2022)
Püha Piiskop Platoni III järgu orden (2016)
Pärnumaa vapimärk (2016)
Pärnu linna teenetemärk (2012)
Valgetähe III klassi teenetemärk (2018)
Pärnu aasta mees (2016)
Riiklik spordipreemia (2012, 2016)
Eesti parim treener (2016)

Autor: Vahur Mäe