Luitejooks_Pirko Palu

Pirko finišis, emotsioonid on laes. Foto Laura Toomesoo

Kuigi talv on visa taanduma, saabub kevad vääramatult. Nii ka Luitejooks. Juba 15. aprillil toob ta üle Eesti Rannametsa luidetele rohkem kui tuhat liikumissõpra. Uurisime mitmelt spordihuviliselt, millega üritus neid võlub ning mis neid ikka ja jälle rajale toob.

11. korda toimuvast Luitejooksust on saanud omamoodi Pärnumaa kevad-suvise hooaja avapauk. Häädemeestel asuv väike Rannametsa külake on justkui nagu sümbolkoht, mis märgib pika ja pimeda talve lõppu ja toob jooksu saabudes liikujate hinge värskust ning motivatsiooni. Ajasime juttu Tre Raadio/Ring FM-i müügijuhi Katrin Kuntuse, endise profijalgpalluri, praegu kalafirmat juhtiva Raio Piiroja ning puhastusteenuseid pakkuva Riegler Kinnisvarahoolduse kaasomaniku Pirko Paluga.

Mis sind ikka jälle rajale toob?

Katrin: Tulen metsa alla ilusasse loodusesse ikka sooviga liikuda. Muidugi olen ootusärev ja põnevil, millise ajaga suudan joosta. Tänavu võtsin endale eesmärgi vähemalt sekundiga eelmist tulemust parandada. Finišisse jõudes saabub alati suur rõõm ning boonusena suurepärane enesetunne. Ega asjata öelda, et liikumine on tervise pant. Kinnitan omal nahal, et nii see just ongi.

Raio: Kui kogu aeg kala püüda, siis on oht, et soomused kasvavad selga. Vahepeal peab ikka midagi hingele ka tegema. Sportimisest saan alati positiivse emotsiooni, kusjuures minu puhul ei tähenda see ilmtingimata võitmist.

Pirko: Mind toob rajale üritus ise. Üldiselt on mul kombeks vähemalt kõik kohalikud jooksud kaasa teha. Kuigi Rannametsa raja lõpuosa on ränkraske, siis hästi organiseeritud ja korraldatud spordipäev ning see tunne, mis lõpetades valdab – see on võimas! Samuti toob rajale lahe ja väga rõõmsameelne seltskond, kellega kõrvuti pingutan.

Mida sinu jaoks Luitejooks tähendab?

Katrin: Luitejooks  tähendab minu jaoks imelise  kevade saabumist  ja vahva liikumishooaja algust koos arvukate spordisõpradega. Suur aitäh Kahe Silla kulbi meeskonnale,  olen korraldusega alati rahule jäänud. Muuhulgas on distantsidki kõigile jõukohased. Mäletan, et alustasin liikumist kolmiküritusest ja sealse Luiteretkega; kuna ma polnud varem väga suur jooksja olnud, siis käisin. Nii sai vabalt kolleegidega loodust nautida.

Raio viimaseid luiteid ületamas. Foto Mareli Reinhold

Raio: Luitejooks on minu jaoks kevadekuulutaja, tähistades suusahooaja lõppu ja jooksuaja algust.

Pirko: Luitejooks tähistab reeglina jooksuhooaja algust. Tavaliselt näeb seal rahvast, keda pole sügisest saadik kohanud – lahe seltskond, keda on ikka ja jälle väga hea meel näha. Muljetame eesootavast hooajast ja eesmärkisest ning sellestki, kuidas ettevalmistused kulgenud on. Luitejooksu raske rada annab ausa ülevaate hetkevormist ja ausalt öeldes, peale seda tunduvad kõik ülejäänud jooksud lihtsa jalutuskäiguna pargis.

Kas oled ka tänavu stardis?

Katrin: Kindlasti, kuna see pisik istub minus juba 2012. aastast. Vahel isegi mõtlen, et uskumatu,  juba nii kaua! Kahe Silla klubi üritustel osalemine on minu jaoks saanud meeldivaks elustiiliks, sest kolmiküritus paneb järjepanu liikuma. Sellest korrast ootan, et ilm ja rada oleksid ilusad. Ja nagu varem juba ütlesin, sooviksin veidi aegagi parandada.

Raio: Tahtmine on, aga tulemist mõjutavad mitmed tegurid. Samasse aega on oodata pisiperet ja võib ka juhtuda, et parasjagu käib kevadpüük. Kui nii, siis mul pole lihtsalt aega muuga tegeleda. Kui aga tulen, siis ootan ilusat ilma ja muidugi viimaseid tõuse luidete otsa 🙂

Pirko: Kindlasti olen ka tänavu stardis ja minuga koos on rajale minemas meie ettevõtte töötajadki. Luitejooksul olen osalenud alates 2013. aastast. Tavaliselt lähen rajale tundega, et vaatame, mis saab. Kas jään ellu või mitte🙂  Tegelikult on põhieesmargiks ületada iseennast ja parandada eelmise aasta tulemust. Naabrimehest parem olemine ei ole minu ambitsioon.

Katrin finišijoont ületamas. Foto Albert Sillaste

Luitejooks ootab märtsi lõpuni soodsamalt registreeruma

Luitejooksul jagub ea- ja jõukohaseid valikuid kogu perele. Nii on  on kavas luitejooks ja -retk,  Drako lastejooksud ning lemmikloomasõprade rõõmuks unikaalne koerte luitekross ja -retk.

STARDID
10.00 Koerte luitekross (5,4 km)
11.30 Lastejooksud (u 400 m). Registreerimine avatakse 1. aprillil
13.00 Luitejooks ja -retk (8,3 km)
13.05 Koerte luiteretk (8,3 km)

Luitejooksu erinevatele distantsidele on võimalik eelregistreerida kodulehel  või Pärnu Keskuse infopunktis kuni 11. aprillini. Soodsam registreerimine kestab 31. märtsini, peale mida tuleb välja käia juba kõrgem osalustasu. Tutvu osalustasude ning päevaprogrammiga.

Luitejooks on  Pärnu Kahe Silla Klubi kolmikürituse sarja avaetapp. Lisaks kuuluvad sarja  Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks ja Pärnu Rannajooks. Erinevad spordiüritused koondati sarjaks eesmärgiga pakkuda osalejatele hooajaringset harjutamismotivatsiooni. Sarja läbijaid ootab sügisel Rannajooksu finišis vääriline medal.