Kahe Silla jooks2019_Viktor Tund (420)Pärnu muutub 4.-5. septembrini Eesti spordipealinnaks, sest siis on kavas Selver Eesti Linnajooksude sarja kuuenda etapina Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks. Tervet nädalavahetust hõlmav spordipidu pakub tegevust kogu perele, oodates päikeselinna mõnusat puhkust veetma.

Ehkki suured rahvaüritused pausile pannud koroonaviirusest pole veel lõplikult võitu saadud, lubavad teadusnõukoja sõnumid, valitsuse viimased otsused, vaktsineerimisega hõlmatus, vaktsiinide kättesaadavus kõikidele eagruppidele ja viirusega seotud näitajate paranemine nüüd juba üsna kindlalt eeldada: suvepealinna suur jooksupidu tuleb taas.

Kaheaastase pausi järel on programmi tehtud märkimisväärsed muudatused. Näiteks muutub mitu aastat laupäeva õhtuhämarus toimunud noortejooks fun-run’i tüüpi meelelahutuslikuks Pärnu õhtujooksuks, millest saavad osa võtta kõik soovijad. Ürituse eesmärk on kõigile jõukohasele distantsile meelitada uusi huvilisi, kes saaks sellest innustust iga päev liikuda. Mõistagi on õhtujooksu rada avatud edasijõudnutelegi, parimaid premeeritakse auhindadega suurel laval. Põnev ja üllatusi pakkuv rada kulgeb otsekui kaunil postkaardil: maaliline Jahtklubi, mille „mastimeri“ juba kaugelt silma hakkab, legendaarne rohelust pakkuv rannapark, monumentaalsed arhitektuuripärlid Ammende villa ja Tallinna Väravad. Rajal on valgus- ja heliefektidega melupunt, müstilisust lisavad teed näitavad küünladki. Kõik lõpetajad saavad unikaalse medali ja elektroonilise diplomi.

„Rahvatervise seisukohast praeguse aja üks põletavamaid küsimusi on inimeste toast, teleri ja telefoni juurest eemale saamine ja liikuma suunamine – teadlased on hinnanud, et istumine on otsekui uus suitsetamine,“ rääkis peakorraldaja Vahur Mäe, kelle arvates võib pikaleveninud koroonapausil olla täiendav negatiivne mõjugi. Seetõttu on oluline, et liikumisüritused võimalikult kiirelt ja turvaliselt taastuks. “Jooksukorraldajad pakuvad kõigile jõukohaseid, lühikesi distantse praegu veel liiga vähe, mistõttu oleme Pärnus võtnud südameasjaks, et keegi ei peaks liikumisest eemale jääma,“ sõnas korraldustiimi eestvedaja, kelle sõnul on 3 kilomeetrit jooksmist või kõndimist paras amps igaühele.

Samal päeval on kavas kuni 11aastastele Lotte lastejooksud, mille lõpetajaid ergutatakse toetajate boonuste ja elektroonilise diplomiga. Pärnu jooksufestival on üsna erandlik erivajadustega inimestele mõeldud ürituste poolest: taas on kavas 800 meetri distantsil ratastoolisõit, mille lõpetajaid innustatakse medaliga.

Lustliku pereüritusena – kohal on partnerid ja toetajad, kutsudes peresid enda pakutavaga tutvuma – mõeldud päeva juhatab ühistreeninguga sisse tunnustatud jooksutreener Anu Piiroja, kes annab näpunäiteid, kuidas järgmisel päeval Kahe Silla jooksul edukalt startida.

Kahe Silla jooksKahe Silla jooks kutsub Pärnusse energilist perepuhkust veetma

Pühapäev toob spordisõbrad üle Eesti linnajooksude sarja kuuluvat jooksupidu tähistama. 10 km rajale läheb mitu tuhat jooksjat, käijat ja kepikõndijat, kes saavad kesklinnas lõpetades kaela vägeva medali. Osalejapaketti kuuluvad muuhulgas elektrooniline ajavõtt, jook ning muud heaoluteenused. Ühtlasi ootavad korraldajad Pärnu arvukalt külalisi, kes võtaks siin aja maha: naudiks jooksmise kõrval suvepealinna melu ja külalislahkust: spaasid, maitsvat toitu, meelelahutust ja muud head-paremat. Jooks on osa Kahe Silla klubi kolmiküritusest: lisaks kuuluvad sarja kevadine Luitejooks ja hooaja kulminatsiooniks Pärnu rannajooks. Kolm etappi läbinutele antakse preemiaks eridisainiga medal, mille saab kaela rannajooksu finišis.

Kuna Kahe Silla jooksust on kahe aastakümne jooksul kujunenud Eesti jooksutippude paraad, viiakse koostöös Eesti Kergejõustikuliiduga teist korda läbi riigi meistrivõistlused 10 kilomeetri maanteejooksus. Ajaloos esimest korda on koostöös Pärnumaa spordiliiduga jooksu raames kavas maakonna sama distantsi meistrivõistlused.

Virtuaaljooksud tulid, et jääda

Eestis ühe mitmekesisema valikuga virtuaalsete spordiürituste korraldajana tuntud Kahe Silla Klubi rõõmustab taas neid, kes suuri rahvahulki pelgavad ja soovivad üksi või pereti endale sobival ajal ja kohas liikuda. Kahe Silla jooksu programmis on rohkelt valikuid: osa saab võtta Pärnu õhtujooksust, 10 km Kahe Silla jooksust ja uudisena poolmaratonistki.

„Mõtlesime, et ilusa numbri puhul võiks midagi teistmoodi teha: tänavune valem on 3×21: teeme 21. jooksu, aasta on 2021 ja kilometraažki sama,“ rääkis Mäe, kelle sõnul saab poolmaraton jõukohaseks kõigile. „Seda on võimalik läbida eri päevade jooksu- või käimiskordi liites: kokku peab tulema vähemalt 21,“ rääkis korraldaja.

Kõik virtuaaljooksudel osalejad saavad endale üritust meenutava medali, mis saadetakse soovi korral postiga koju. Kõik osalejad panustavad osa stardimaksust heategevusse, toetades Pärnu Vanalinna põhikooli õpilasi spordivarustuste soetamisel nende liikumisvõimaluste avardamiseks. Uudisena on kavas virtuaalne kolmikürituski: kõik, kes läbivad lisaks Kahe Silla jooksule luitejooksu ja rannajooksu, saavad endale sarja medali.

Kuidas saab kirja panna?

Registreerimisega tasub kiirustada, sest kuni mai lõpuni kehtivad soodsaimad osalustasud. Soodustingimustel saab kirja panna siin.

***

Jooks sündis 2001. aastal sõudmise olümpiamedalisti Jüri Jaansoni ja mitme teise aktivisti algatusest, et pöörata tähelepanu räämas jõekallastele, mis kohati olid läbimatud. Tänapäeval on terve ring Uue ja kesklinna silla vahel asfalteeritud teel läbitav, ja seda võimalust kasutavad linlased ja külalised agaralt iga päev. Pärnu Kahe Silla klubi on Lääne-Eesti suurimate liikumisürituste korraldaja, kes teeb koostööd avaliku ja erasektoriga. Klubi suuremateks toetajateks on Craft, Pärnu Keskus, Põltsamaa, Saku, Pärnu Postimees, Estonia spaa, Pärnu linn, Eesti kultuurkapital jt.

Pärnu Kahe Silla Klubi
E-mail: info@2silda.ee
FB – www.facebook.com/kahesillaklubi
Instagram #kahesillaklubi