Täistuuridel käivitunud rattahooaeg on tänavatele ja metsaradadele toonud arvukalt väntajaid: kes liigub igapäevase töö ja tegemistega seonduvalt, kes liikumislustist. Rattasõit on kindla peale minek, kuna turgutab tervist ja aitab hoida keskkonda. Üha populaarsemad on spordiklubide poolt korraldatavad liikumisüritusedki, mis on koroonaajal erilised, kuna peetakse virtuaalsena: inimene liigub korraldaja poolt ette antud ajal seal, kus hing ihkab, edastab seejärel tõestuse – pulsikella ekraanist pildi või liikumisrakenduse väljavõtte –, ja saab seejärel postiga koju unikaalse medali. Tänavu esimest korda toimuv virtuaalne Pärnu rattasõit tekitab sel põhjusel rattasõprades elevust, ärgitades liikuma mitusadat väntajat. Timmo Jeret

Endine noorteklassi tipprattur, praegu Hawaii Ironmaniks valmistuv triatleet Timmo Jeretki leidis võimaluse Pärnu rattasõidul kaasa teha, sest peab ringi vuramist oma DNA-ks. „Mul polnud valikut, sest rattasõit on aastate jooksul sügavalt hinge pugenud,“ rääkis Veloteeki rattapoes klienditeenindajana töötav Jeret, kelle sõnutsi on jalgrattaga sõitmine üks mõnusamaid-pehmemaid alasid, millega vigastusi reeglina ei kaasne.

„Jalgrattaga saab muretult sõita igas vanuses, eakamadki inimesed leiavad endale sel moel väljundi aktiivne püsida,“ selgitas rattasõber. Jereti arvates mõjutab rattasõit tugevalt sotsiaalseid suhteidki. „Ajad sõbrad kokku, teete koos pikema tiiru, lobisete ja veedate pikalt värskes õhus aega … Kaks ühes, nagu öeldakse,“ jutustas spordimees.

Mida pidada silmas, et rattasadulas mugav oleks? Jereti sõnul tuleb tähele panna, et sõiduvahend oleks tehniliselt korras ja istumisasend mugav. Vähetähtis pole õige riietuski: kasuks tulevad spetsiaalsed püksid ja jalanõud. „Tegija kannab alati kiivrit,“ õpetab noor rattasõber, kes peab suvepealinna kergliiklusteid üliheaks, aga võimalusel väntaks oma lemmikpaikadeski: Lõuna-Euroopa maaliliste vaadetega teedel.

Miks peaks Pärnu rattasõidul startima? „Tulenevalt keerulisest koroonaajast annab virtuaalne osalemine vähemasti mingi väljundi, et naabrimehe või sõbraga rammu katsuda, ja kui sulle riputatakse selle eest kaela veel medal, why not?,“ soovitab Jeret.

Virtuaalne Pärnu rattasõit toimub 31. maini. Valikus on 25, 50 ja 100 kilomeetrit. Üritus ootab väntama kõiki liikumissõpru olenemata varustuse tasemest, east ja sportlikust vormist. Infoga saab tutvuda siin ning registreerida siin.