Koroonaviirusest tingituna virtuaalsena toimunud Kahe Silla jooksul lõi kaasa pea 1500 erinevas vanuses liikumishuvilist kodu- ja välismaalt.

Anu Jooksutrennid jooksjad Kahe Silla jooksu avatud raja läbimise järgselt 6. septembril. Foto: Elise Saarna

Korraldusele antud tagasiside põhjal – vastajaid oli 249, mis teeb pikematel distantsidel käinute arvust 19 protsenti ja muudab küsitluse tulemuste käsitlemise usaldusväärseks – saab välja tuua, et 10 kilomeetrit läbis ligi 90 protsenti ja 3- ja 5 kilomeetri peale jagunes ülejäänud seltskond. Neist ligi 62 protsenti jooksis, 23 käis või kõndis keppidega ja väike osa kombineeris jooksu ja jalutamise. Enamik inimesi – 74 protsenti – eelistas liikuda üksi. Grupiti liiguti peamiselt kolme- kuni viieliikmelistes seltskondades.

Suure osalejaskonnaga olid Pärnu- , Harju- ja Tartumaa vastavalt 43, 21 ja 7 protsendiga. Olulisima elanikkonna grupi moodustasid 32 protsendiga 46-54aastased, ligilähedaselt – 29 protsenti – oli 36-45aastaseid.

Populaarseim oli kergliiklusteel kulgemine, mille valis 30 protsenti. Populaarne oli originaalrada Pärnu jõe kallasrajal, mille võttis jalge alla 22 protsenti spordisõpradest. Tõuke Pärnu raja läbimiseks andis kindlasti 6. septembril korraldatud avatud raja üritus, mille puhul trass viidastati, mängis DJ ja jagati medaleidki. Metsaradu eelistas 17 protsenti sportijaist ja väike osa kombineeris erinevaid maastikke.

Üllatusena ei tulnud teadmine, et lõviosa – 94 protsenti – oli varem mõnel spordiüritusel osalenud, neist koguni 63 protsenti mõnel varasemal Kahe Silla jooksul. 30 protsenti vastajaist tegi oma esimese virtuaaljooksu. 65 protsenti vastanutest oleks meeleldi osalenud füüsilisel ürituselgi (vt kõrvaolev joonis).

Kui järgmisel aastal toimuks jooks nii virtuaalsel kui klassikalisel moel, võtaks vastanuist vaid füüsilisest üritusest osa 41, virtuaalsest 26 ja mõlemast 20 protsenti. Ligemale 63 protsenti arvas, et virtuaaljooks peaks olema edaspidigi kavas. Osalejatelt sooviti teada, mis neid liikuma motiveeris. 60 protsendi jaoks meeldis paindlik toimumise aeg, 58 protsenti soovis tunda liikumisest rõõmu ja 52 protsenti soovis toetada Kahe Silla Klubi tegevust. Tähtis on teadmine, et 43 protsendi jaoks oli tegemist turvalise võimalusega liikuda.

„Tänavune jooks võeti väga hästi vastu. Meil oli valida, kas teeme midagi või jätame ära. Väga keerulisel ja ettearvamatul ajal on virtuaaljooksud andnud turvalise võimaluse liikumisharrastust edendada,“ hindas Kahe Silla Klubi spordiürituste juht Vahur Mäe, kelle sõnutsi tuleb juba teisest küsitlusest (samal metoodikal tagasiside koguti ka maratonil ja Pärnu Suvejooksul osalenutelt) välja, et virtuaaljooksud on kindlustanud endale koha spordiürituste programmis. „Neid teeme edaspidigi. Loodame, et järgmisel aastal õnnestub sel põhjusel tegutseda mitmel rindel ja uue teenuse pakkumise kaudu spordisõpru rõõmustada.“

Allpool on toodud valik osalejate kommentaare (muutmata kujul):

 • Koos joosta on muidugi vahva, aga tervis on kõige tähtsam ja virtuaaljooks oli väga mõistlik otsus. Virtuaaljooks võiks saada ka tulevikus põhijooksu kõrval traditsiooniks, siis saavad kõik soovijad osaleda, kes muidu töö või muu põhjuse tõttu õigel päeval osaleda ei saa. Aitähh Teile!
 • Virtuaaljooks, Minu arvates on see suurepärane võimalus osaleda ka neil, kes elavad kaugemal ja kes mingi tervise probleemi tõttu Võistluspäeval ei saa osaleda. Kindlasti võiks see edaspidi ka sisse jääda, tuleks rohkem osalejaid!
 • Aitäh väga ilusa medali eest!
 • Osalesid lapsed ning mina tegin nendega kõik asjad kaasa. Tore, et anti võimalus ka väiksematel osaleda 3km ja 5km jooksudel. Nad said ilusti hakkama ning sain tänu sellele ka ise motivatsiooni nendega koos liikuda. Tänu virtuaaljooksudele oleme saanud antud üritustest osa võtta ning loodame, et need saavad osaks edaspidi igast jooksust. Alati pole aega, et tulla kohale ning tihti tuleb teha valik kus osaleda. Edu soovides, ma ei registreerinud ega võtnud aega ,kuna mul lihtsalt pole vastavat seadet ega rakendus. Jooksin Raekülas metsarajal 10 km enda rõõmuks ja Jaansoni jooksu auks ja lugupidamiseks. Südametunnistus küll kripeldab, et pole toetusummat tasunud aga tegelikult jõuan veel.
 • Edu ja jõudu teile! Kaugetapp oli suurepärane võimalus sellest jooksust esimest korda osa saada, aitäh!
 • Väikese grupiga oli hea liikuda, ei pidanud trügima ning jooksvad kõndijad ei ajanud närvi. 🙂 Tulemus jäi natuke alla tavavõistlusel saavutatavale, aga kuna see ei ole eriti oluline siis pole see miinus. Sai startida just siis kui kogu grupp oli selleks valmis, ei pidanud närveldama ja parkimiskohta otsima. 🙂 Saime valida ka endale sobiva ilma. Lõpusupi unustasime enne valmis keeta.
 • Virtuaaljooks on väga hea võimalis võtta osa ka nendel inimestel, kes alles on teinud algust sportimisega. See annab võimaluse osaleda omas tempos.
 • Meeldis kuna sain rada läbi nii, et noorem laps sai samal ajal kärus magada.
 • Avaldan korraldajatele väga kiitust, et tulite üldse sellise idee peale nagu virtuaaljooks. Olen ise üsna aktiivselt spordiga tegelev naisterahvas, kuid üldiselt ei harrasta massiüritustel osaleda ja sel põhjusel ei ole ma ka eriti aktiivne kaasalööja olnud. Kuni tänaseni, mil on mul võimalus iseseisvalt ja vabalt valitud ajal ning kohas endale sobiv distants läbida. Suured tänud Teile!
 • Virtuaaljooks on hea alternatiiv küll paindlikkuse osas kasvõi näiteks, et joosta saab pikema perioodi jooksul endale sobival ajal, samas ei asenda see päris jooksu, kus pingutus ja jooksurõõm on suuremad. Samuti meeldib füüsilise jooksu puhul vaheldus asukoha mõttes – virtuaaljooksul valid pigem ikka teadaolevad rajad kodukohas ja ekstra teise linna ei sõida.
 • Virtuaaljooks on siiski asendusvariant tavapärasele jooksule.
 • Kuna endal Pärnusse sõiduks transporti pole, siis on virtuaaljooks heaks alternatiiviks.
 • Tore, et medal nii kiiresti postiga saabus, aitáh.
 • Olen rahul et sain toetada
 • Sobivate rakenduste leidmine ja ilma netipaketita nutitelefoni kasutamine osutus äärmiselt keeruliseks ja ebameeldivaks. Peaks olema mingi muu võimalus !
 • Tere! See, mida teete on nii ÄGE! Mulle sobivad virtuaalsed jooksud/kõnnid, sest iga kord pole füüsiliselt võimalik kohale tulla, kuna ei ela Eestis. Pärnu Võidupüha maraton 21 km oli esimene poolmaraton minu elus ja suur unistus täitus. Peale seda sain julgust juurde ning osalesin Tallinna maratonil 42,2 km combol ja 21,1km poolmaratonil. Tavaliselt võtan osa 10 km distantsidel. Aitäh julgustamast!! Uute kohtumisteni!
 • Kuigi ma pigem ei toeta virtuaaljooksundust, siis samas alternatiivina klassikalise jooksu kõrval võiks sellel mingi oma koht olla. Eelkõige näiteks osalejaltele, kes juba varakult registreerunud, kuid on tulnud vahele mis iganes asjaolud, mis ei võimalda õigel päeval põhijooksul osaleda. Korraldajale muidugi võib see teha elu keerulisemaks selles plaanis, et ei pruugi enam teada, kui palju siis õigel päeval rahvast kohal on.
 • Virtuaaljooks on jooks emotsioonideta, aga mõnele kindlasti sobib.
 • Unustagem virtuaaljooks
 • Tänud korraldamast! Hinnad sobilikud!
 • Väga lahe kogemus see aasta virtuaaljooks motiveerib ikkagi liigutama kui lihtsalt Üritus ära jätta.