Eesti sajanda juubeli tähistamiseks teeb Pärnu Kahe Silla klubi spordirahvale omamoodi ja erilise kingituse. Nimelt on Võidupüha maratoni erisündmusena 22. juunil kavas Maraton Eesti Vabariik 100, mis toob rajale kogenud jooksumehed ja -naised, oma elu esimesel pikamaajooksul startijad, noored ja vanad ning kohalikud ja välismaalasedki. Stardiprotokollid pikenevad ning ajal, mil stardini jääb vähem kui kuu, on maratonil juba kirjas ligi 220 ning poolmaratonil 250 osalejat. Teiste seas on registreerunud ka mullune võitja, Tartus elav britt Jonathan Rosenbrier (38).

Ajasime Jonathaniga juttu ja uurisime, mis teda taas Pärnusse ahvatleb. Maratoni võitja 2017 Jonathan RosenbrierJonathanil on kogenud maratoonarina jagada ka häid nippe ja soovitusi, mis peaksid oma esimese poolmaratoni või maratoni läbimise võimalikult nauditavaks tegema.

„Nautige Eestimaa ja Pärnu puhast loodust. Selliseid metsi nagu teil siin maratoniraja ääres ei leidu mitte kusagil mujal maailmas,“ inspireerib Jonathan.

Kust Pärnu maratoni kohta kuulsite ja kuidas siia sattusite?

Tavaliselt jooksen aastas kaks-kolm maratoni, kindlasti kevadel, varasuvel ning üks jääb ka sügisesse. Kuna olen viimased viis aastat elanud Tartus, tunnen huvi ka Eesti jooksukalendri vastu ja sealt mullu Võidupüha maraton mulle silma jäigi. Olen kursis, et korraldate iga-aastast Kahe Silla jooksu ja meeldiva üllatusena nägin, et pakute ka maratoni just mulle sobival ajal, enne suurt suve.

Miks otsustasite tänavu naasta ja maraton Eesti Vabariik 100 stardijoonele tulla?

Mullune võit tiivustab ja eks võidu maitse jäi sellest ajast suhu. Muidugi soovin toonast esikohta kaitsta ja miks mitte ka uue rajarekordi ületamist proovida. Eelmise aasta soolojooksust mäletan keerulisi tingimusi, esimese rajapoole tugevat vastutuult ja pikalt-pikalt üksi töötamist. Pärnu on tõeliselt ilus väikelinnake, seda eriti suvel ja naudin võimalust jooksmist ning mõnusat Jaanipäeva puhkust ühildada.

Oma elus olete läbinud arvukalt maratone ning nii saate neid kindlasti ka omavahel võrrelda. Mis teeb Pärnu üsna väikese maratoni eriliseks ning miks peaks jooksusõber siia tulema?

Kui õigesti mäletan, saab maraton EV100 olema minu 18s. Pean tunnistama, et arvestuse pidamine hakkab vaikselt juba sassi minema. Oma esimese kuningliku jooksu tegin 2010. aastal Londoni maratonil, kus atmosfäär on mõistagi oluliselt teine: meeletu rahvamass ja melu. Mõelge ise, seal on 40 000 osalejat! Vaatamata sellele meeldivad mulle kodused ja väikesed jooksudki. Mis seal salata, naudin veidi ka ees olemist ja Pärnu puhul muidugi kaunist looduskeskkonda. Peale poole maa läbimist põikab jooks pehmele metsaosale, mis leevendab jalgade põrutamist ning annab kuumal ja päikeselisel suvepäeval veidi varju. Kodukohas Tartus treeningi sageli just metsas. Muuseas, selliseid metsi nagu Eestis, ei leidu kusagil mujal maailmas. Nii puhas ja kaunis loodus toob argistest toimetustest meelerahu. Lisaks on Pärnu rada põnev ka põhjusel, et lõpuosa kulgeb linnakeskkonnas. Saab justkui natuke ka ekskursiooni. Ning kui soovid, võid peale kurnavat jooksu end merevees värskendada.

Milliseid soovitusi saate enda kogemusi arvestades jagada Pärnus startivatele algajatele maratoonaritele?

Võidupüha maraton

Foto Albert Sillaste

Esiteks, mõelge kindlasti taktikale ning kuulake neid, kel varasem maratonikogemus juba olemas on. Mulle on alati sisendatud, et pool maratoni saab läbi mitte 21 vaid 30kilomeetril. Tõepoolest, viimased 12 on meeletult rasked ning nõuavad suurt eneseületust. Seega, kui esimesel poolel tunnete kerget minekut, ärge liiga hoogu sattuge, sest viimased kilomeetrid on otsustavad.

Teiseks, tarbige piisavalt vedelikku, kas vett või spordijooki. Suvised tingimused ei ole maratoni läbimiseks ideaalsed ning vedelikupuudus on eriti kiire tulema. Jooge regulaarselt ka igas teeninduspunktis. Siiski, ärge joogiga üle pingutage, sest muidu võite kõhus ebameeldivat raskust hakata tundma.

Kolmandaks, mõelge rahulikult läbi oma jooksu eesmärgid ja strateegia. Need, kes tahavad aega joosta, võiksid paika panna kilomeetri läbimise tempo. Ent pigem soovitan maratoni või poolmaratoni, eriti kui see peaks olema esimene, lihtsalt nautima minna. Õnneliku ja rõõmsana finišeerimine on saavutus omaette.

Neljandaks, enne kui sokid jalga tõmbate, kreemitage villide vältimiseks oma jalad kergelt ära.

Ning viimase ja peamise soovitusena saan öelda vaid seda, et nautige loodust ja enda ümber toimuvat. Eestis ja Pärnus joostes on see tõepoolest lihtne (naerab).

Kuidas teie enda ettevalmistused on seni kulgenud?

Olen maratone jooksnud nüüd juba üheksa aastat ning viinud selle ajaga isikliku tippmargi 2 tunni, 36 minuti ja 20 sekundi peale. Endiselt tunnetan, et võiksin heal päeval jõuda maagilise 2 tunni ja 30 minuti piiri alistamiseni, kuid see eeldab väga motiveeritud ja sihipärast treenimist. Möödunud talvel olin Sevilla maratoniks treenides väga heas hoos, kuid paraku sundis välja ravimata vigastus võistluselt raja viimasel veerandil maha astuma. Nüüd olen veidi puhanud ja ravimisele keskendunud. Peale pikka vigastuspausi tegin oma esimese tugeva jooksu Tartu maastikumaratoni 23kilomeetri distantsil. Lõpetasin neljandana vaatamata sellele, et lõigutreeninguid jäid vahele. Usutavasti olen maraton EV100 stardijoonel korralikus vormis, sest minu ettevalmistused on kulgenud plaanipäraselt.

***MaratoMaraton Eesi Vabariik 100 medalathon The Republic of Estonia 100n Eesti Vabariik 100

Maraton Eesti Vabariik 100 toimub 22. juunil Pärnumaal. Sündmuse kavas on lisaks maratonile poolmaraton, uudne e-maraton ning lastejooksud. Kõik maratoni ja poolmaratoni lõpetajad saavad finifis kaela juubelihõngulise medali. Lisaks on maratoni ja poolmaratoni stardipaketis Crafti jooksusärk.

Ajakava:
14.30 Lastejooksud Pärnus Rüütli platsil (registreerimine avatakse 1.06)
15.00 Maratoni start ja mälestustule teele saatmine Torist
16.45 Poolmaratoni start Paikuselt
Tutvu detailse programmiga.

Eelregistreerimine
kodulehel kuni 19.06 kell 23.59.

Pärnu Keskuse infopunktis kuni 19.06 kell 20.00.