Võidupüha eel, 22. juunil Pärnus joostud piduliku Maraton Eesti Vabariik 100 programmi kuulus unikaalne e-maraton, mis tõi riigi sajandale juubelile pühendatud jooksust siin- ja sealpool piiri osa saama enam kui 130 huvilist.

E-maraton - Maraton EV100

Foto Laura Toomesoo

E-maratoniks kutsutav virtuaaljooks tõi 21.-22. juunil rajale kõiki need, kel erinevatel põhjustel ei olnud võimalik Eesti sünnilinna  Pärnusse tulla, kuid soovisid kindla peale jooksupeost osa saada. Valida võis nii 21 kui 42 kilomeetri vahel ning joosta sai endale sobivas kohas üle maailma. Jooks osutus koguni nii populaarseks, et kirjapanek tuli kohtade täitumise tõttu sulgeda paar päeva enne ametlikku registreerimistähtaja lõppu.

Poolmaratoni läbis 127 ning maratoni 9 jooksjat. Teiste seas oli stardis enam kui 400 maratoni läbinud Rein Pärn, kes oli kohal järgmisel päeval Pärnuski. Jooksjaid jagus igasse Eesti maakonda, ent huvilisi leidus välismaalgi. Nii oli stardis sõpruskond Soomest, leedulane ning mitu USA jooksusõpra. Tulemuse kirja saamiseks tuli korraldusele saata pulsikella või mobiilirakenduse logi ning vastutasuks saadeti igale osalejale spetsiaalse kujundusega EV100 sümboolikaga medal. Lisaks saavad kõik finišiprotokollis oma nimele klõpsates alla laadida mälestusdiplomi.

„Püstitasime eelnevalt eesmärgid, et 50 osalejat pakkunuks rahuolu, 100 oleks juba kõrgeimate ootuste täitumine ning 150 huvilist korralduse võimete piir. Alguses ei saanud registreerimisega vedama, aga nagu näha, lõpus ka pidama. Oleme korraldajatena siiralt rahul, et projekti saatis edu vaatamata sellele, et Pärnuski oli samal ajal võimalik joosta,“ rõõmustas maratoni peakorraldaja Vahur Mäe.

Seda, kas mujal maailmas populaarsust kogunud virtuaalsed jooksud hakkavad edaspidi kuuluma klassikaliste Eesti rahvajooksude programmi, on muidugi keeruline hinnata, ent Mäe arvates on nüüdsest Kahe Silla Klubi õnnestumisest mõndagi kõrva taha panna.

„Tõestasime, et huvitav projekt toob rahva paralleelselt starti ka seal, kus pole võistluskeskusi ega rajateenindust. On erinevaid põhjusi, miks soovitakse omaette nokitseda ja selleks tuleb rahvale valikuvõimalusi pakkuda. Nägime Pärnu maratoni kogemusest, et Eesti jooksusõber kasutas võimalust agaralt ning kui on sisuga ja temaatiline projekt, tasub e-jooksu korraldamist kaaluda edaspidigi,“ tõdes korraldusmeeskonna juht.

E-maraton kandis endas heategevuslikku aspektigi. Iga osaleja annetas starditasust kolm eurot noorele Pärnu kanuuaerutajale Joosep Karlsonile, kes treenib eesmärgiga olümpiamängudele jõuda ning seal Eestit edukalt esindada. Ühtekokku kogunes Joosepi toetuseks märkimisväärne 408 eurot, mis antakse noormehele üle juuli jooksul.

Koostöös spordikellade tootja Polariga loositi kahele e-maratonist osavõtnule funktsionaalne pulsikell M430. Loosiõnn naeratas Reelika Jaanverkile ja Triin Salujärvele.