Kulka aasta spordisündmus Maraton EV100 Jüri Leesmäe

Jüri Leesmäe auhinda vastu võtmas

Kulka Pärnumaa ekspertgrupp pärgas Pärnu Kahe Silla klubi korraldatud Maraton EV100 aasta spordisündmusena. Preemia anti üle 21. detsembril toimunud spordiaasta pidulikul lõpetamisel Tähesära.

Preemia anti maratonile EV100 programmi kuulunud Võidupüha maratoni erisündmuse eest ning selle võttis vastu idee üks algatajaist, Jüri Leesmäe. Tegemist oli riigi juubelile pühendatud ning EV100 sündmuste kalendrisse kuulunud liikumisharrastuse kohaliku suurprojektiga, mis kõnetas nii noori kui vanu, kohalikke ja kaugemalt tulijadki. Maratoni idee arenes alates 2012. aastast korraldatava Pärnumaa Võidupüha maratoni baasilt, mille puhul said määravaks seosed Pärnumaa ja Pärnu kui Eesti riigi kujunemisel olulist rolli mänginud piirkonnaga. Kuna Pärnumaal on rikkalik ajaloo- ja kultuuripärand ning tugevad seosed iseseisvuse saavutamisega, ei olnud ambitsioonika plaani ja nime võtmine pelgalt väliseks küljeks. Algidee jäi Võidupüha maratoniga samaks: kanda jooksjate abil Eesti sõjameeste mälestuskirikus kangelaste auks süüdatud mälestustuli vabariigi sünnilinna Pärnusse, kust see omakorda lähetati Võidupüha paraadile Tallinnasse. Ent oli veelgi rohkem pidulikkust, sini-must-valget ja vaid korra ajaloos toimuva sündmuse ehedust. Seda sõnumit levitati korraldajate poolt pikas turunduskampaanias.

Maraton EV100

Foto Albert Sillaste

Tuhatkond osalejat ja unikaalne virtuaaljooks

Spordisündmusest sai erineval moel osa ligi tuhat liikumisharrastajat, kellest paljud valmistusid stardiks enam kui aasta (ürituse toimumine kuulutati välja üle aasta varem). Torist stardi saanud maratoni lõpetas 241, Paikuselt läks rajale 416 ning Rüütli platsil toimunud lastejooksudest võttis osa 183 spordihuvilist. Just pikamaajooksjate suur arv tõestas, et sündmus oli oodatud ning sellest kujunes Tallinna ja Tartu maratonide kõrval suuruselt Eesti kolmas maraton. Omamoodi tehti ajalugugi, sest Kahe Silla klubi oli esimene rahvajooksude korraldaja, kes söandas korraldada virtuaaljooksu ( e-maratoni). Põneva jooksu kontseptsioon nägi ette, et soovijaid said neile endale sobivas kohas ja ajal (21.-22.06) üle maailma läbida kas poolmaratoni või maratoni, saatsid seejärel korraldajale oma pulsikella või mobiilirakenduse kuvatõmmise ning seejärel lisati nad lõpuprotokolli. Kõikidele kaasalöönutele saadeti unikaalse kujundusega medal ning jagati diplomeid. Ühtekokku sai e-maratonist osa muljetavaldav arv spordisõpru: 136. Kaugemad jooksjad läbisid distantsi Ameerikas. Igast osalustasust annetati 3 eurot Pärnu talendikale kanuuaerutajale Joosep Karlsonile, kes sai loa kogutud vahendeid kasutada võistlusteks ettevalmistumisel.

Mastaapne ja maakonda sidustav koostööprojekt

Maraton Eesti Vabariik 100 kujunes sümboolseks ent oluliseks koostööprojektiks. Ei ole palju neid spordiüritusi, kus löövad kaasa nii omavalitsused, kohalikud spordiklubid, teised ühingud ja vabatahtlikud. Ühtekokku panustas sündmuse edusse ligi 50 organisatsiooni ja 250 vabatahtlikku. Lisaks Pärnu linnale, Pärnumaa Omavalitsuste Liidule ning Kultuuriministeeriumile tegid korraldajad teiste seas koostööd Eesti sõjameeste Pärnumaa ühenduse, Eesti Lipu Seltsi, Eesti reservohvitseride kogu jt ühendustega.