22. juunil kaheksandat korda toimuv Pärnumaa Võidupüha maraton kutsub suve algust tähistama sportliku väljakutsega.

Ehe ja sini-must-valge maraton pakub võimalust läbida rada ühel ja  kordumatul trajektooril, viies osaleja mööda olulistest ajaloomälestistest ning tutvustab Pärnumaa kaunist loodust.  Pulli küla, Reiu muinasasula leiukoht, Reiu-Raeküla luitemännik, pilkupüüdev Jaansoni kallasrada, Tallinna Väravad, Vallikäär, Pärnu rand –  need on vaid mõned orientiirid, muutes maratonikogemuse omalaadseks. Viimased kilomeetrid mööduvad Pärnu suvemelus ning finišeerudes vastuvõtt iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi juures Pärnu Iseseisvuse väljakul. 

Lisaks Torist lähte saavale maratonile on spordipäeva programmis Paikuselt startiv poolmaraton ning Iseseisvuse väljakul toimuvad lastejooksud. Taas on kavas virtuaalne e-maraton, mis tänavu toimub perioodil 21.-27. juuni.

Pärnumaa Võidupüha maraton kannab endas oma  erilist „lugu“ – Pärnumaal on tugevad seosed  Eesti iseseisvuse saavutamise tähenduses. Nii ütleb ka maratoni tunnuslause „Tuli tuleb juurte juurest“. Eesti vanim asulakoht on leitud maratonidistantsile jäävast Pulli külast ning „Manifest Eestimaa Rahvastele“ loeti ette just Pärnus Endla teatri rõdult. Et igal aastal Võidupüha paraadil presidendi süüdatav võidutuli saab oma jõu päev varem Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus läidetavast mälestustulest, mille maratoonarid seejärel Pärnu toovad, on spordisündmusel kanda ka eriline, rituaalne roll.

2018. aastal toimus Pärnumaa Võidupüha maratoni erisündmus „Maraton Eesti Vabariik 100“ millega tähistati vabariigi sünnipäeva erilisel-sportlikul moel. Allaolev videokokkuvõte annab toimunust ülevaate.

REGISTREERI SIIN