Maraton

Foto: Kairi Lumberg

Jaanipäeva eel Pärnusse legendaarset melu nautima kutsuvate Võidupüha maratoni ja suvejooksu stardini on jäänud vähem kui kuu. Märkimisväärse muudatuse on läbinud maratonirada, viies osalejad sootuks ootamatusse paika.

22. juunil toimuv maratonipidu on saanud tuntuks sinimustvalge tunnusloo ja Eesti sõjameeste mälestuskirikus kangelaste auks ja meenutuseks läidetava tuleleegi sümboolse sidumise kaudu: seal süüdatud tule viivad maratoonarid Pärnusse, kust see lähetatakse ehtsal soomukil võidupüha paraadi linna – tänavu Kuressaarde.

Ent on üks väga oluline muudatus, mis pakub 11. korda toimuval jooksul osalejatele üllatuse: seoses 1950ndatel aastatel ehitatud Tori maanteesilla lammutamise ja selle uuendamisega suundutakse stardist mööda vasakkallast suvepealinna poole, seejuures ei saa üle ega ümber Tori kuulsusrikkast maamärgist – teada-tuntud hobusekasvandusest, mis nüüd juba mõni aasta külastajaid uues kuues külla ootab. Tutvu uuenenud rajakaardiga siin.

Viime stardi kiriku ette maanteele, kust osalejad suunduvad otse hobusekasvandusse – see on üks märgiline ja eriline ettevõtmine, mis peaks iga jooksusõbra muhelema panema,“ rääkis maratoni peakorraldaja Vahur Mäe, kelle sõnutsi otsivad liikumisüritused alatasa seoseid, kuidas kohalikku kultuuri- ja ajaloopärandit liikumisega üheks tervikuks siduda.

„Seejärel joostakse Sindi silla esisele teeristile, kus ootab finišini ees juba paljudele tuttav rada,“ kirjeldas Mäe, lisades, et teeninduspunktide arv – 12 – jääb eelmiste aastatega võrreldes samaks.

„Muutuvad vaid mõned asukohad ja nimed: nüüd on meil Randivälja, Urumarja ja Viira“, ütles korraldusmeeskonna juht.

Nagu ikka, on menüüs rikkalik valik kiiret energiat andvaid toiduaineid ja soovijad saavad enese jahutamiseks niisutava svammigi kaasa haarata.

Mäe meenutas, et mullu toimunud maraton tituleeriti Eesti läbi aegade kuumimates oludes toimunud liikumissündmuseks. „Veel praegugi meenutatakse hea sõnaga meie rikkaliku rajakorraldust, kus pearõhk oli jahutusel. Nüüdki on hea meel välja hõigata, et varustame pika raja mõnusate kastmispunktidega,“ rääkis korraldaja, valgustades, et taas tuleb ka jääpunkt.

„Mõni päev tagasi tegime Eesti vutikoondise endise kapteni, praegu Eesti kalurite esindusnäo Raio Piirojaga kokkuleppe, et taas ootab Anu jooksutrennide korraldatav tugipunkt soovijaid Papiniidu silla läheduses. Sel korral tuuakse sinna koguni jahutuskastid, kuhu jooksusõbrad sisse võivad hüpata,“ rõõmustas Mäe.

Maratoni jooksusärk

Maratoni ja poolmaratoni stardipaketti kuulub Crafti jooksusärk. Foto: Laura Toomesoo

Maratoni start antakse Torist, ent programmis on valikuid igale maitsele: tasuta lastejooksud Pärnus Iseseisvuse väljakul ning Paikuselt lähte saavad 10 km Pärnu Suvejooks ja poolmaraton. Tutvu täpse ajakavaga siin.

Kõiki tasuliste distantside lõpetajaid ootab finišis spetsiaalselt spordipeoks disainitud medal, seejuures saavad poolmaratoni ja maratoni osalejad sportimiseks loodud, maratoni sümboolikaga T-särgi. Juhul, kui kirja jõutakse end panna mai lõpuks, saab särgi kätte stardipaigas. Teisel juhul saadetakse rõivaese osalejale soovitud kohta peale maratoni.

Kel Pärnusse liikuma tulla pole võimalik, saab eri pikkusega distantse endale sobivas kohas ja ajal läbida virtuaalselt. 11.-26. juunini toimuva virtuaaljooksu läbijaid ootab eridisainiga medal, soovi korral saab lisatasu eest hankida eridisainiga jooksusärgi.

Soodsama hinnaga saab registreerida 19. juunini siin, kirja saab panna sündmuse päeval stardikohtadeski, kuid siis juba stardipäeva hinnaga.

Maratoni korraldab Pärnu Kahe Silla klubi koostöös Pärnumaa spordiliidu, peatoetaja Rademari, kohalike omavalitsuste ja teiste partneritega.

maraton