Eeloleval pühapäeval Rannametsa külas Häädemeeste vallas toimuv Luitejooks avab kevadekuulutajana Kahe Silla klubi ja Pärnumaa liikumishooaja. Korraldustiim loodab, et jala paneb joonele tuhatkond eri vanuses huvilist.

Luitejooks

Foto: Kairi Lumberg

Traditsioonilisse kolmikürituse sarja kuuluv kevadine liikumisüritus pakub kauneid loodusvaateid, sest rada kulgeb Luitemaa looduskaitseala männimetsas. Piirkond on tuntud Eesti kõrgeimate liivaluidete poolest, seejuures ületavad osalejad neist kõrguselt teise – Tõotusemäe. Luitejooksu rada on väga vaheldusrikas: esimesel kolmandikul lausikul kulgev trass pöörab seejärel metsa, kus pikkadel ja igavatel sirgetel kohta pole.

Liikumislembeste seas kevadekuulutajana tuntud üritus pakub tegevust kogu perele, olles seejuures ainus klassikaline liikumissündmus Eestis, mille programmi kuulub canicross – jooks ja käimine koeraga. Distantse on kaks: 8,3 ja 5,4 km, millest viimane on mõeldud üksnes koeraga läbimiseks. Tegevust jagub pisiperelegi, sest kavas on tasuta lastejooksud.

Programm ja distantsid:
Kell 10.00 Koertekross (5,4 km)
Kell 11.30 Lastejooksud
Kell 13.00 Luitejooks ja -retk (8,3 km)
Kell 13.05 Koerte luiteretk (8,3 km)
Tutvu detailse ajakavaga siin.

Mõni päev enne eelregistreerimise lõppu on end kirja pannud ligemale 700 osalejat, teiste seas hulk lõunanaabreid.

„Näha on, et kevadised ilmad on meelitanud inimesi registreerima ja rajale naasma,“ rõõmustas peakorraldaja Vahur Mäe, kelle hinnangul on koroonaajal eemale jäänud liikumishuvilised tagasi tulemas.

„On rõõmustavaid märke: üle aastate tulevad kohale inimesed, kes viimati käisid meie üritustel 2019. aastal,“ sõnas Mäe, kelle arvates läheb liikumisürituste täielikuks taastumiseks siiski veel mitu hooaega.  „Kui kõik läheb plaanipäraselt, ja meil kenasti, näeme mõne aasta pärast Luitejooksul taas 1500 inimest,“ pakkus eestvedaja.

Stardiprotokollist nähtub, et Pärnumaa jooksuparemiku kõrval panevad jala joonele mitmed tuntud tegijad üle Eesti. „Meeldiv on näha, et mullust esikohta tuleb kaitsma Tartu välejalg Olavi Allase, kellele astub vastu kohalik raudmees Timmo Jeret, kes tõusnud triatleetide tippseltskonda“ rõõmustas Mäe.
Kuna registreerimine kestab ja kirja saab panna kohapealgi, kujuneb konkurentsist ülevaade vahetult enne starti.

Taas on kavas menukas koertekross, kuhu on end kirja pannud üle poolesaja võistluspaari. Kui neile lisada koertega jalutama minejad, jääb sajast paarist napilt puudu.

Luitejooks-medal

Hõbedase medali saavad osalejad kaela 16. aprillil Rannamestas, pronksikarva on virtuaaljooksjatele

Kõik  lõpetajad saavad preemiaks unikaalse medali, mis tänavu on osa märksa suuremast pildist: ehkki trofee on eraldiseisvaltki unikaalne ja terviklik, moodustab see Kahe Silla jooksu (3. septembril) ja Pärnu Rannajooksu (29. oktoobril) medalitega kauni ühendatud kollektsiooni. Osalejaid ootab finišis kuum supp ja Farmi maius. Lapsedki saavad lõpetades temaatilise medali, paberdiplomi ja magusa suutäie.

Need huvilised, kel ei ole võimalik Rannametsa tulla, saavad 23. aprillini 5,4 ja 8,3 km distantse läbida ka virtuaalselt, selleks eraldi registreerides. Virtuaaljooks võimaldab osaleda endale sobival ajal, kohas ja viisil. Kõik lõpetajad saavad peale liikumist medali, mis sarnaselt füüsilisele jooksule moodustab teiste sarja üritustega terviku. Virtuaaljooksu osalejad panustavad osa stardimaksust heategevusse, toetades erivajadustega pärnulannat Amélie Arulat, kes peab hakkama saama ratastoolis, ent vaatamata kõigele osaleb paljudel liikumisüritustel üle Eesti.

Luitejooks on Pärnu Kahe Silla Klubi kolmikürituse sarja avaetapp, ühtlasi ka Pärnumaa spordiliidu veetava Pärnumaa Liigub programmi osa. Lisaks kuuluvad kolmikürituse sarja Jüri Jaansoni Kahe Silla  jooks ja Pärnu Rannajooks. Erinevad spordiüritused koondati sarjaks eesmärgiga pakkuda osalejatele hooajaringset motivatsiooni harjutamiseks. Sarja läbijaid ootab sügisel Rannajooksu finišis vääriline medal. Sarja arvestuses osalevad kõik, kes on vastavad distantsid läbinud vaatamata sellele, kas registreeriti sarjale ühiselt või igale etapile eraldi.

INFO JA REGISTREERIMINE

Eelregistreerimine kõikidele Luitejooksu distantsidele kestab koduleheküljel 12. aprillini. Sündmuse päeval kohapeal tuleb starti pääsemiseks välja käia kõrgem osalustasu. Virtuaaljooksule saab registreerida 23. aprillini kl 18.00.
Tutvu erinevate distantside juhenditega ja stardimaksudega.

***

Luitejooks saab teoks vabatahtlike, era- ja avaliku sektori toel. Lisaks enam kui sajale spordivabatahtlikule annavad üritusele tuge  paljud ettevõtted, teiste seas Pärnu Keskus, Craft, Farmi, Wendre, Estonia Spa Hotels ning avaliku sektori toetajad Pärnumaa Omavalitsuste Liit, Pärnu linn, Häädemeeste vald ja Kultuurkapital.