Aprilli keskel Rannametsas toimuv Luitejooks avab kevadekuulutajana Pärnumaa liikumishooaja, meelitades varakevadisse männimetsa pea poolteist tuhat spordisõpra üle Eesti. Tänavune spordiüritus toimub 16. aprillil ning peab juba kümnendat sünnipäeva.

Ümmargust tähtpäeva tähistav Luitejooks kutsuti Pärnu Kahe Silla Klubi poolt ellu 2008. aastal ning alates sellest ajast on osalejate ridadesse lisandunud hulgaliselt fänne. Tänavune jooks tõotab tulla taas menukas ning pakub ea- ja jõukohaseid valikuid igale maitsele. Lisaks klassikalisele 8,3 km jooksule on kavas ajavõtuga ja ajavõtuta käimine-kepikõnd (luiteretk), lastejooksud ning koerasõpradele mõeldud distantsid. Ühtekokku oodatakse Luitemaa metsadesse liikuma ligi 1500 spordisõpra.

Koerasõprade rõõmuks
Päeva esimese stardina on kavas koerte luitekross, kus peremehed koos koertega läbivad veidi üle 5 km pikkuse tehniliselt emotsionaalse ja põneva krossiraja. Võistluse reeglid näevad ette, et koer peab olema rihmastatud või spetsiaalsete jooksutraksidega omanikuga ühendatud. Osalejaid, ligi sadakond, tuleb üle Eesti ning välismaaltki. Ühtviisi on tegemist spordiala ühe esinduslikuma ja kõrgetasemelisema võistlusega Baltimaades. Need, kes eelistavad rahulikumat tempot, saavad end proovile panna 8,3 km koerte luiteretkel, kus aega ei võeta ning kohti ei selgitata.

„Luitejooksu koeraspordisündmused on saanud spordipäeva oodatud osaks. Oleme kaaskorraldaja, Pärnumaal agility-sporti edendava MTÜ Minu Sõbraga, aastaid selle nimel tegutsenud ning näeme, et üha rohkem koeraomanikke leiab motivatsiooni sedasorti üritusele osalema tulla“, märkis Luitejooksu peakorraldaja Vahur Mäe.

Lisaks leidis Mäe, et tavapärased liikumisüritused võiksid märgatavalt rohkem valikuid pakkuda ning koeraomanike rõõmustamine on vaid üks hea näide.

Draakon tuleb lastega metsarajale
Luitejooksu päev pakub liikumislusti pere kõige noorematelegi. Nii on taas kavas viieks eagrupiks ja kahe pikkusega distantsiks jaotatud Draakoni lastejooksud. Iga laps saab finišeerudes uhke diplomi ning üllatuspaki jooksu partneritelt. Lapsi rõõmustab Kalevi Draakon ning vanemate laste esikolmikud kutsutakse suurel laval toimuvale autasustamisele. Need lapsevanemad, kes kavatsevad ise Luitejooksu nautima minna, saavad oma võsukesed selleks ajaks jätta valvega lastehoidu, kus nendega tegelevad korraldustiimi vabatahtlikud. Ilusa ilmaga avatakse Hüppa batuutki.

Rahuliku ja lauge raja algus on sageli petlik
Kell 13.00 antava Luitejooksu starti oodatakse ühtekokku 750 spordisõpra. Lisaks tugevatele harrastajatele tulevad rajale needki, kes igapäevast liikumist oluliseks peavad ning on regulaarsed treenijad. Need aga, kes jooksu veel pelgavad, saavad end proovile panna rahulikul matkadistantsil, sest ajavõtuga ja ajavõtuta luiteretk seda võimalust just pakub.

 „Oleme programmi üles ehitanud teadmisega, et igaüks, kes soovib liikuda, saaks seda võimetekohases tempos nautida. Kindlasti tasub oma taktika eelnevalt läbi planeerida, sest esiti rahulik ja lauge rada muutub 3. kilomeetri järel künklikuks-kurviliseks, kulmineerudes lõpuosas Eesti kõrgeimate liivaluidetega“, vihjas Mäe ning viitas asjaolule, et alati on neid, kes liiga kiire algtempo pärast lõpuosas lõivu peavad maksma.

Hea teada
Võrreldes varasemate aastatega on muudetud Luitejooksu võistluskeskust. Nii on Vana-Riia maantee alguse suures autoparklas rohkem ruumi kaubandustegevusteks ning soovijail ohtramalt tegevusraadiust soojendusharjutusteks.

Vahur Mäe märkis, et taas on kohal tasuta terviseteste tegev Pärnu Haigla ning PetCity pakub koeraomanikele uudset võimalust oma neljajalgsete tervist kontrollida. Lisaks tegutseb Luitejooksul suurim Eesti spordiklubikett MyFitness, hoolitsedes taas soojendus- ja venitusdemo eest. Kohal on mitmed kaupmehed, kes temaatilist, liikumissõpru huvitavat, toodangut pakuvad.

Et liikluskoormust vähendada ning keskkonnasõbralikku mõtteviisi edendada, toob GoBus Pärnu soovijad tasuta Hotell „Pärnu“ eest Rannametsa ja viib hiljem ka tagasi. Teenuse kasutamine eeldab registreerimisel vastava soovi märkimist. Pesemisvõimalust ja sauna pakub Luitejooksu keskusest 5km Riia poole asuv Häädemeeste spordikeskus.

Soodsamad hinnad registreerumisel kehtivad märtsi lõpuni
Luitejooksu erinevatele distantsidele on võimalik registreerida siin või Pärnu Keskuse infopunktis. Soodsam registreerimine kestab 31. märtsini, peale mida tuleb välja käia veidi suurem osalustasu. Lastejooksudele kirjapanek stardib 1. aprillil ja on tasuta.

Et Luitejooksu päev kulgeks pingevabalt ja ladusalt, soovitab korraldus 15. aprillil läbi astuda Pärnu Keskusest, kus saab oma stardimaterjalid välja võtta.

„Nii pole muud, kui paned hommikul numbri rinnale, kõnnid muretult stardialasse ja teed oma ringi ära. Teisel juhul tuleb veidi kannatust varuda ning võistluskeskuse sekretariaadist läbi käia. Esmakordselt jaotatakse stardimaterjalid kätte rinnanumbri mitte nime alusel. Teenuse ladusaks korraldamiseks soovitame oma numbri varem protokollist välja peilida“, rõhutas peakorraldaja.

Luitejooks on Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksu ja Pärnu Rannajooksu kõrval Pärnu Kahe Silla Klubi kolmikürituse avaetapiks. Erinevad spordiüritused koondati sarjaks eesmärgiga pakkuda osalejatele hooajaringset harjutamismotivatsiooni. Sarja läbijaid ootab sügisel Rannajooksu finišis vääriline medal.