Turismimärgis Siin on turvaline Lääne-Eesti suurimate spordiürituste korraldajale Pärnu Kahe Silla klubile omistati esimese Eesti spordiklubina „Siin on turvaline“ märgis, mis kinnitab, et ühing teeb COVID-19 viiruse tõkestamiseks maksimaalseid pingutusi.

Möödunud aastal suvepealinna turismiasjaosaliste koostöös sündinud, nüüdseks kogu Eestis standardina kasutatav kvaliteedimärgise süsteemiga liitunud teenusepakkujad – spaad, hotellid, ürituste korraldajad jt – kinnitavad, et nad on üksikasjalikult läbi mõelnud, mida nad teevad selleks, et nende külastajad tunneksid end võimalikult turvaliselt. Vastutus ei lasu üksnes korraldajal, väga palju sõltub ürituste külastajatestki: tegemist on kõikidelt osapooltelt mõistvat ja vastutustundlikku suhtumist eeldava kogukondliku kokkuleppega.

Pärnu Kahe Silla Klubi taotles märgist põhjusel, et spordiüritusedki – kui nad just virtuaalsed pole – soodustavad rahvakogunemisi ja arvukalt kontakte. Seni polnud ükski Eesti spordiklubi ega jooksuüritus sellist tunnustust pälvinud. Märgise esitlemisega soovitakse tarbijale-jooksuhuvilisele kinnitada, et vaatamata keerulisele ajale on turvaline kontaktne jooksupidu taas võimalik. Projekti eesmärk on veenda väga ettevaatlikuks muutunud inimesi jooksurajale kiiremini tagasi pöörduma, et seeläbi rahvajooksud mõõnast välja tuua.

Märgise saamisele eelnesid konsultatsioonid korraldusmeeskonnas, Visit Pärnu ja teiste huvigruppidega. Rida põhimõtteid arutati läbi terviseameti Lääne regiooni esindajaga, tulemiks spordiklubi koroonaviiruse tõrjumise plaan.

„Meil Visit Pärnu tiimis on väga hea meel, et Pärnu linna ja terve Lääne-Eesti liikumisharrastuse sünonüümiks kujunenud spordiklubi saab esimesena turvalisust tõendava märgise,“ rõõmustas kvaliteedisertifikaate väljastava Pärnu linnavalitsuse turismiarengu spetsialist Ave Lääne, kelle sõnutsi pole märgis klubi jaoks pelgalt kaunis embleem, sest selle kandmisõiguse taga on reaalselt rakendatavad ohutusmeetmed. Lääne avaldas lootust, et taoline turundustegevus veenab osalejaid kiiremini rajale naasma. „Märgis kinnitab korraldaja teadlikkust, et viiruseoht püsib. Ohutu liikumise tagamisel on niisama kandev roll osalejatelgi,“ märkis turismiedendaja, rõhutades, et vastutus ohutuse tagamisel lasub kõikidel asjaosalistel.

Turvaline spordiürituse korraldamine saab alguse tiimi ja osalejate vahelisest kommunikatsioonist: sel põhjusel edastatakse iga spordiürituse eel sel hetkel vajalikud juhised, võttes aluseks ametkondade soovitused ja ohuhinnangu. Rõhku pööratakse isikukaitsevahenditelegi: võistluskeskustes on piisavalt desovahendeid, soovijad saavad maski ning vajadusel kohandatakse teenused ümber.

„Ehkki poolteise aasta pikkune korralduspaus saab nüüd läbi, on spordikorraldajatel tükk tegemist, et reel püsida ning kliendid rajale tagasi meelitada,“ tõdes spordiklubi liikumisürituste peakorraldaja Vahur Mäe. „Tõenäoliselt võtab taastumine aega, ent Pärnus tuule tiibadesse saanud turvamärgise kontseptsioon on üks neist võimalustest, kuidas avalik sektor koos turismivaldkonna asjaosalistega – on ju nendeks ka sporditurismi soodustavate liikumisürituste korraldajad – inimestesse kindlustunnet süstida saavad,“ sõnas Mäe.

Pärnu Kahe Silla klubi korraldab Luitejooksu, Pärnumaa Võidupüha maratoni ja suvejooksu, Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksu ja Pärnu rannajooksu ning mitmeid virtuaalüritusi. Neist esimene „pärisüritus“ – maraton ühes suvejooksuga toimub 22. juunil, oodates osalejad üle Eesti turvaliselt liikumist nautima. (Sii n
on turvaline)

Siin on turvaline