Tulenevalt koroonaviirusest tingitud piirangutest on paljud spordiüritused tühistatud või edasi lükatud. Siiski on võimalik keerulisel ajalgi turvaliselt liikumisega tervist tugevdada ning meelt rõõmustada: selleks pakuvad suurepärast võimalust virtuaaljooksud. virtuaaljooks

virtuaaljooks

Võidupüha maratoni radadel. Foto Kairi Lumberg (2019)

Virtuaaljooksul osaleja loob endale ise spordisündmuse, liikudes korraldaja poolt ette antud ajavahemikus seal, kus heaks arvab: näiteks kodusel metsarajal või kergliiklusteel, maanteepervel või hoopis jooksulindil. Pärnu Kahe Silla klubi oli 2018. aastal Eestis esimene klassikaliste spordiürituste korraldaja, kes virtuaaljooksu programmi võttis: toona joosti virtuaalsel EV 100 maratonil, mis meelitas siin- ja sealpool Eestimaad starti ligi 150 spordisõpra.

Koroonaaja alguses lisandusid valikusse teisedki virtuaaljooksud: Pärnumaa Võidupüha maraton, Pärnu Suvejooks, Kahe Silla jooks ja Pärnu Rannajooks. Tulenevalt osalejate suurest huvist toimuvad virtuaaljooksud tänavugi: lisaks eelpool nimetatutele on programmis Luitejooks koos unikaalse koertekrossiga, Pärnu õhtujooks ning esimese virtuaalne Pärnu rattasõit. Sel põhjusel saab väita, et klubi pakub Eestis parimat ja mitmekesiseima valikuga virtuaalsete spordiürituste programmi, kus uustulnukate kõrval on nimekad kaubamärgid.

Iga ürituse lõpetaja saab kaela unikaalse medali, virtuaalse diplomi, osaleb loosiauhindade jagamisel ning võib soovi korral starti minna veebist prinditava rinnanumbriga. Osaledes virtuaaljooksul teeb iga spordisõber täiendava heateo: lisaks tervistavale tegevusele annetab osa stardimaksust kogukonda tagasi. Sel moel on varem panustatud kanuuaerutaja Joosep Karlsoni, jooksja Karl Mäe, jetisõitja Jasmiin Üprausi ning suvepealinna sõudjate arengusse. Tänavustegi virtuaaljooksude starditasust leiab osa tee mõne sportlase või spordiorganisatsioonini. Stipendiaadid avaldatakse hooaja käigus.

virtuaaljooks

Virtuaaljooksu osalejad (2020)

Kevadine Luitejooks
Esimest korda 18. aprillist 31. maini virtuaalsena toimuv üritus meenutab, et kevad on liikumisega tegelemiseks mõnus aeg. Teemale vastavalt tasub põigata metsa vahele mändide alla ning läbida 8,3 kilomeetrit joostes või käies. Mitte kunagi varem pole Eestis korraldatud virtuaaljooksu koerasõpradele: nüüd on võimalus oma neljajalgse sõbraga läbida 5,4 kilomeetrit seal, kus hing ihkab. Spordiürituse medal on inspireeritud rannamändidest ja luitemaastikust. Tegemist on virtuaalse kolmikürituse avaetapiga.

Esimene Pärnu rattasõit
Rattaga liikumine on üks populaarsemaid liikumisviise. Tulenevalt aktiivsete inimeste soovist lisandub 15.-31. maini programmi esimene rattasõit, mis pakub võimalust kaasa lüüa 25, 50 või 100kilomeetrisel rajal.

Sinimustvalge Pärnumaa Võidupüha maraton
14.-28. juunini toimuva ürituse programmis on 21 ja 42 kilomeetrit. Sinimustvalge motiiviga jookse pole just palju, kuid Võidupüha maraton on üks neist. Jooksu läbimisega meenutatakse Eesti ja meie vabaduse eest langenud kangelasi ning valmistutakse saabuvaks võidupühaks ja jaanipäevaks.

Esimest korda saavad osalejad võimaluse läbida täispikk maraton eri distantse liites: see tähendab, et rada ei pea jooksma või käima korraga, piisab sellest, kui iga päev liigutakse veidi, vahemaad liidetakse ning kokku tulebki 42 kilomeetrit. Sel põhjusel muutub maraton jõukohaseks kõigile. Kõiki lõpetajaid ootab unikaalne Püha Jüri ratsamonumendi motiivi ja sinimustvalge paelaga medal, täiendavalt on võimalus soetada tunnussümboolikaga särk.

virtuaaljooks

Virtuaaljooksu osaleja (2020)

Päikseline Pärnu suvejooks
Võidupüha maratoni programmi kuuluv rahvaüritus toimub 14.-28. juunini, viies osalejad 10 kilomeetrisele jooksu- või käimisrajale. Uuringute kohaselt on Pärnu suvi Eesti tuntuim kaubamärk ning suvepealinn väljaspool Tallinna reisisihtkohaks number üks. Suvejooksu medal võiks seega olla iga liikumishuvilise auhinnakapis kindlal kohal. Kui viirus võimaldab, tasub selleks ajaks Pärnu tulla ning oma liikumine suvepuhkusega ühildada.

Salapärane Pärnu õhtujooks
Esimest korda toimuv üritus kuulub Kahe Silla jooksu programmi, andes võimaluse kaasa lüüa 30. augustist 12. septembrini. Sellel osalemiseks tuleb läbida 3 kilomeetrit joostes või käies. Öö- ja õhtujooksud on muutunud klassikaliste spordiürituste oluliseks osaks. Pärnu õhtujooksuga tekib suurepärane võimalus üksi või pereti-sõpradega, miks mitte, pimeduse saabudes salapärasel moel liikuda ning tarkusekuud tervitada.

Meeleolukas Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks
Füüsilise üritusena Eesti rahvajooksude klassika, pakub selle virtuaalnegi formaat 30. augustist 12. septembrini väljakutseid paljudele. Mullu sai osaluskorra kirja ligemale 1500 huvilist. Kavas on 10 ja esimest korda 21 km distants: poolmaratoni võib läbida eri pikkusega distantse kombineerides. Kuna füüsiline jooks toimub sildadel ja Eesti veeäärseimal liikumisrajal, tasub virtuaalürituski sarnasesse keskkonda planeerida: näiteks, jäta oma teekonnale vähemalt üks sild. 10 km puhul on tegemist virtuaalse kolmikürituse teise etapiga.

Sügisene Pärnu Rannajooks
Sügis Pärnus – suurte parkide ja alleede linnas – on alati lummav. Pikk hooaeg tasub 18.-31. oktoobrini kokku võtta virtuaalse Rannajooksuga, mille programmis on 5 ja 10 kilomeetrit. Ühtlasi on tegemist virtuaalse kolmikürituse finaaletapiga: kui osaleti kõigil kolmel, teenib liikuja lisaks etapi medalile uhke hooajamedali.

Tutvu sündmuste juhenditega ning registreeri siin.

***

Kõik füüsilised üritused toimuvad vastavalt võimalusele planeeritud aegadel:
Luitejooks – 23. mai
Pärnumaa Võidupüha maraton – 22. juuni
Pärnu Suvejooks – 22. juuni
Pärnu Õhtujooks – 5. september
Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks – 6. september
Pärnu Rannajooks – 24. oktoober

virtuaaljooks, virtuaaljooks, virtuaaljooks