Virtuaaljooks, laiemas tähenduses niisamuti virtuaalne või kaugosalusel spordiüritus (inglise keeles virtual running või remote running) võimaldab ürituse korraldaja poolt ette antud ajavahemikus liikuda endale sobival ajal ja kohas. Esimesed virtuaaljooksud toimusid juba enam kui 15 aastat tagasi ning neist võtsid osa inimesed, kes erinevatel põhjustel suurtel – füüsiliselt toimuvatel – üritustel osaleda ei saanud. Eestis hakkas esimesena virtuaaljookse korraldama Marathon 100 spordiportaal. Pärnu Kahe Silla klubi oli esimene klassikaliste rahvaürituste korraldaja, kes võttis oma programmi virtuaaljooksu: Eesti Vabariigi 100 aastapäeva tähistamiseks korraldati 2018. aastal Maraton Eesti Vabariik 100, millest sai virtuaalsel teel osa enam kui 140 inimest üle Eesti. Leidus neidki, kes lõid kaasa välismaal. Koroonapandeemia kasvas virtuaaljooksude osakaal plahvatuslikult, sest sageli oli see piirangutest tulenevalt ainsaks – turvaliseks – võimaluseks spordiüritustest osa saada.

Virtuaaljooksul osaleja loob endale või oma perekonnale ise spordisündmuse. Virtuaaljooks sobib suurepäraselt ka ettevõtetele, õppeasutustele ja teistele kollektiividele, kes soovivad oma töötajate tervise eest hoolitseda.

VirtuaaljooksKuidas tulemus kirja saab ja mida virtuaaljooks osalejale annab?

Peale raja läbimist edastab osaleja korraldajale tõestuse – pildi pulsikellast või liikumisrakenduse logi -, et ta liikus, ning teda premeeritakse posti teel koju saadetava medaliga, niisamuti saab mälestuseks virtuaalse diplomi. Tõelised fännid läbivad raja ürituse rinnanumbriga, mille saab organisaatori veebilehelt printida. Virtuaaljooksud toimuvad ausa mängu põhimõttel: korraldajad usuvad, et osaleja läbis raja heade kavatsustega ega manipuleerinud tulemustega.

Peamised põhjused, miks meie virtuaalüritustel osaletakse:

  • Põnev väljakutse;
  • Sobis paindlik toimumise aeg;
  • Võimaldas ise meelepärast rada valida;
  • Sooviti liikumisest rõõmu tunda;
  • Sooviti unikaalset medalit;
  • Soodne võimalus spordiüritusel osaleda;
  • Ei soovita rahvamassis tungelda, kuna eelistatakse üksi, pereti või väikeses grupis liikuda.