Virtuaaljooks, laiemas tähenduses niisamuti virtuaalne või kaugosalusel spordiüritus (inglise keeles virtual running või remote running) võimaldab ürituse korraldaja poolt ette antud ajavahemikus liikuda endale sobival ajal ja kohas. Esimesed virtuaaljooksud toimusid juba enam kui 15 aastat tagasi ning neist võtsid osa inimesed, kes erinevatel põhjustel suurtel – füüsiliselt toimuvatel – üritustel osaleda ei saanud. Eestis hakkas esimesena virtuaaljookse korraldama Marathon 100 spordiportaal. Pärnu Kahe Silla klubi oli esimene klassikaliste rahvaürituste korraldaja, kes võttis oma programmi virtuaaljooksu: Eesti Vabariigi 100 aastapäeva tähistamiseks korraldati 2018. aastal Maraton Eesti Vabariik 100, millest sai virtuaalsel teel osa enam kui 140 inimest üle Eesti. Leidus neidki, kes lõid kaasa välismaal.

Koroonapandeemia ajal on virtuaaljooksude osakaal plahvatuslikult kasvanud, sest sageli on see olnud piirangutest tulenevalt ainsaks – turvaliseks – võimaluseks spordiüritustest osa saada. Virtuaaljooksul osaleja loob seega endale või oma perekonnale ise spordisündmuse. Virtuaaljooks sobib suurepäraselt ka ettevõtetele, õppeasutustele ja teistele kollektiividele, kes soovivad oma töötajate tervise eest hoolitseda. Tänaseks on Pärnu Kahe Silla Klubist saanud mitmekesiseima valikuga virtuaalsete spordiürituste korraldaja Eestis, kelle suurematest üritustest on osa võtnud enam kui 1500 spordisõpra. Valikusse on lisandunud väljakutsed, mis annavad võimaluse kilomeetreid koguda ning eri liikumisviise kombineerida.

Kuidas tulemus kirja saab ja mida virtuaaljooks osalejale annab?

Peale raja läbimist edastab osaleja korraldajale tõestuse – pildi pulsikellast või liikumisrakenduse logi -, et ta liikus, ning teda premeeritakse posti teel koju saadetava medaliga, niisamuti saab mälestuseks virtuaalse diplomi. Tõelised fännid läbivad raja ürituse rinnanumbriga, mille saab organisaatori veebilehelt printida. Virtuaaljooksud toimuvad ausa mängu põhimõttel: korraldajad usuvad, et osaleja läbis raja heade kavatsustega ega manipuleerinud tulemustega.

virtuaaljooks

Reeglina panustavad virtuaaljooksud heategevusse, sest selle osalustasudest annetatakse kogukonnale – spordiorganisatsioonidele või sportlastele – tagasi. Näiteks Pärnu Kahe Silla klubi virtuaalüritustest osavõtjad on toetanud jooksja Karl Mäe, kanuuaerutaja Joosep Karlsoni ja jetisportlase Jasmiin Üprausi võistlusteks ettevalmistamisel ning Pärnu veesportlaste ohutuse tõstmiseks varustuse soetamist.

Peamised põhjused, miks meie virtuaalüritustel osaletakse:

  • Uus ja põnev väljakutse;
  • Sobis paindlik toimumise aeg;
  • Võimaldas ise meelepärast rada valida;
  • Sooviti liikumisest rõõmu tunda;
  • Sooviti unikaalset medalit;
  • See oli ainus ja turvaline viis koroonapandeemia ajal liikuda;
  • Soodne võimalus spordiüritusel osaleda;
  • Ei soovita rahvamassis tungelda, kuna eelistatakse üksi, pereti või väikeses grupis liikuda.