Pärnumaa Võidupüha maratoni lähenedes on paslik puhuda maratonijuttu spordisündmuse esimese võitja, 2012. aastal trassi 2.41,18ga läbinud Kristo Reinsaluga.

Oled esimese ja seega ka ajaloolise maratoni võitja. Millised on mälestused?
Alguses pärituul Torist kuni Sindini. Peale poole maa läbimist Raeküla metsaradadele jõudes arusaamine sellest, kui kuum on tegelikult ilm. Sõudebaasi juures kosutav veedušš, mis andis uut värskust. Vallikäärule tiiru peale tehes Watergate festivali kauplemise melu. Rannarajooni jõudes kilomeetrite lugemine, sest palavusest tingituna oli vedelikukaotus suur. Peale Tallinna väravaid avanenud lõpusirge Rüütli tänaval. Meenus Torino maraton, kus lõpp on samamoodi mööda pikka linna peatänavat. Kaela asetatud tammepärg ning auhinnaks saadud vägev rändkarikas, millest teist sellesarnast ei teagi. Ja lõpuks hea söök ja jook Jahtklubi restoranis. See oli üks meeldejäävamaid päevasid 2012. aasta suvel.

2013. aastal läbisid poolmaratoni, mullune sündmus jäi vahele ning rõõm on näha, et olete tänavu taas stardis. Millised on eesmärgid ning kuidas on kulgenud ettevalmistus?
Eesmärk on tulla uuesti nautima Eesti julgen küll öelda üht omanäolisemat maratoni, millel on oma kindel lugu. Sportlikud eesmärgid seekord puuduvad, sest et kaks põhivõistlust (maratonid Hamburgis ja Eesti koondise koosseisus Stockholmis) on seljataga. Nüüd tuleb hakata vaikselt valmistuma SEB maratoniks.

Pikamaajooksu harrastamine kogub aina enam populaarsust ning see peegeldub ka Võidupüha maratonil, sest stardis on palju esmamaratoonareid. Mida neile soovitada? Milliseid põhitõdesid stardi eel ja ajal peaks silmas pidama?  Kuidas targalt joosta, et ka finišijärgselt kogu sündmust nautida?
Maratoni läbimisel on kõige tähtsam mitte alustada liiga kiiresti. Pole paremat tunnet, kui suudad teisel poolel hoida tempot või panna isegi pisut juurde. Püüa kindlasti leida oma võimetele vastav grupp. Grupis joostes ei tundu kilomeetrid nii pikad. Oluline on ka vältida energiakriisi, mis võib lõppeda “seinaga”. Kindlasti peaks igas joogipunktis haarama joogitopsiku. Maratoonari kuldreegel kõlab nii: “manustatava joogi kangus suureneb läbitud kilomeetrite kasvades”. See tähendab seda, et  alustama peaks veest ja mitte hakata kohe tarbima spordijooki. Distantsi teisel poolel soovitan ma kindlasti ergutamiseks kasutada kofeiinisisaldusega geele. Need aitavad lüüa meil nii-öelda kupli alt klaariks. Pulsi tõusu ei pea kartma nagu vahel kiputakse pelgama.

Kuidas toimida nädal enne võistlust?  Kas menüüd oleks vaja kohendada ja treeningutel midagi teisiti teha?
Nädal enne võistlust peaks püüdma joosta vähem. Menüü osas ei tasu hakata katsetama millegi uuega. Päev-paar enne starti ei soovita ma süüa raskesti seeditavaid ning gaase tekitavaid toite. Süsivesikute laadimisel tasub meeles pidada kahte asja: esiteks, tunnis omastame süsivesikuid umbes 60 g sõltumata kehakaalust ning teiseks seda, et lihasglükogeenina on meil võimalik salvestada süsivesikute varusid ei rohkem kui vähem kui 90 minutiks. Seega on selge, et midagi tuleks tarbida ka jooksu ajal. Erilist tähtsust omab palava ilmaga piisav vedeliku tarbimine, ütleksin isegi et vedelikuga laadimine. Ideaalseks variandiks on mineraalainete rikas ja kalorivaba jook. Ise ma kasutan maailma parimate triatleetide, ratturite ja sõudjate eeskujul SiS GO Hydro jooki. Sealt saan ma nt magneesiumi koguni 5-6 korda rohkem kui mistahes muust joogist. Seetõttu paneb mind alati muigama kui räägitakse vajadusest võtta rajale ühes vedelat magneesiumi või suisa soola. Kui neid esmaabi asju peaks minema vaja, siis on see märk sellest, et enne starti on jäänud midagi olulist tegemata.

Kindlasti on olulisel kohal ka võistlusjärgne kiire taastumine. Milliseid nippe ja soovitusi siin võiks anda?
Minu lihtne soovitus on kohe peale maratoni 20-30 minuti jooksul juua mõnda taastusjooki. Soovitan maratoonaritel rohkem mõelda ka toidus oleva valgukoguse suurendamisele, sest et lihased vajavad samuti toitu. Kuna läheneb ka Jaanipäev, siis väike õlu ei tee samuti paha. Kuid see sobib paremini sauna juurde 🙂

Eesti jooksukalender on täis pikitud erinevaid spordisündmuseid. Miks peaks osaleja otsustama just Võidupüha maratoni kasuks?
Eristuv on juba mainitud oma lugu – läbi maratonijooksu jutustada Pärnumaa lugu seoses esimeste Eesti asustusalade kujunemise, rahvusliku ärkamisaja ja Eesti Vabariigi sünniga. Samuti on mulle teadaolevalt tegemist ainsa maratoniga Otepää-Tartu maratoni kõrval, kus joostakse punktist A punkti B. Trass on väga hästi valitud, sest et näeb paljusid kenasid paiku. Rada on äärmiselt vaheldusrikas. Iga jooksugurmaan peaks siit saama oma kustumatu emotsiooni.

***

Pärnumaa Võidupüha maraton toimub 22. juunil, kutsudes jooksusõpru suve algust sportlikult tähistama. Start maratonile antakse kell 15.00 Torist, Eesti Sõjameeste Mälestuskiriku juurest. Poolmaratoni lähe saab alguse kell 16.45 Paikuselt, Reiu-Raeküla Puhkekeskuse õuelt. Tasuta lastejooksud toimuvad Pärnus Rüütli platsil alates kell 14.30. Tutvu täpse ajakavaga.