22. juunil toimuv Pärnumaa Võidupüha maraton tõotab rohket osavõttu ning klassikalistele pikamaadistantsidele lisaks uudset teatejooksu, sest pakub osalemisvõimalust noortele kaitseliitlastele.

2012. aastal Pärnumaal ellu kutsutud ja tänavu 4. korda joostav maraton eristub teistest omalaadsetest selge ja rahvusliku taustaloo poolest, sest annab spordirahvale võimaluse osa saada Võidupüha tähistamisega seotud rituaalidest. Samuti antakse panus sini-must-valge lipukultuuri edendamisse. Aastate jooksul on saanud tavaks, et 22. juunil süüdatakse Toris, Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus tuleleek Eesti vabaduse eest võidelnud kangelaste ning liitlaste auks. Sellest samast tulest süttib juba järgmisel päeval presidendi käe läbi võidutuli. Maratoonarite osaks on tuli saata riigi sünnilinna Pärnusse, kust see juba edasi Võidupüha paraadi toimumispaika, tänavu Hiiumaale Kärdlasse, transporditakse.

Lisaks 150 maratoonarile ning ligi 250 poolmaratoonarile saavad populaarsust võitvast spordisündmusest osa noored kaitseliitlasedki. Esimest korda toimuvale Noorte Kotkaste ja Kodutütarde maratoni mõõtu teatejooksule on kutsutud kõikide maakondade 8-liikmelised võistkonnad. Lisaks sportimisvõimaluste pakkumisele seisneb idee laiem eesmärk Kaitseliidu noorteorganisatsioonide tutvustamises elanikkonna hulgas.

Maratoni ellukutsuja ja samas ka rajameistri ametit pidava Jüri Leesmäe sõnul võib teatejooksust tulevikus kujuneda suurem ettevõtmine ning lisaks kaitseliitlastele võiksid võistkonnana raja läbida näiteks koolinooredki.
„Ideel on jumet ning noori on seeläbi võimalik spordi juurde tuua, neid saadava tähelepanu taustal ergutada ja motiveerida. Võidupüha maratoni idee on tugevalt seotud ka kaitsetahte teadvustamisega, mis omakorda sõltub loogiliselt võttes füüsisestki. Noored Kotkad ja Kodutütred saavad uudse võimaluse ning tahaks loota, et edaspidi saab Pärnumaa maraton olema nende iga-aastase tegevuskava kindel osa”, selgitas ka ise kordi maratonidel startinud jooksumees.

Ka ei olevat edaspidi Leesmäe hinnangul välistatud koolidele suunatud teatevõistkondade kaasamine, sest formaat on kaasahaarav nii osalejatele endile kui ka pealtvaatajaile.

Võidupüha maratoni ja teatejooksu korraldab Pärnu Kahe Silla Klubi koostöös Pärnumaa Spordiliidu, Eesti Kaitseliidu ja toetajatega. Start maratonile antakse Torist kell 15.00. Poolmaratoni lähe saab alguse kell 16.45 Paikuse vallast Reiu Puhkekeskusest. Sportida saavad lapsedki, sest kell 14.30 on finišipaigas Pärnus, Rüütli platsil kavas tasuta lastejooksud. Tutvu täpse ajakavaga.