Missiooni ja eesmärgiga  kanda Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud võidutule leeki, lähevad  ligi 150 maratoonarit 22. juunil Pärnumaal Võidupüha maratoni läbima. Neile antud au on viia tuli vabariigi sünnilinna Pärnusse, kust see transporditakse soomukil tänavusse paraadilinna Valka.

Pärnumaa Võidupüha maratoni korraldatakse alates 2012. aastast ning selle legend näeb ette Toris süüdatud, sel hetkel veel mälestustule, saatmist läbi Pärnu Võidupüha paraadi toimumise kohta, sedakorda piirilinna Valka.

Ehe ja sini-must-valge maraton pakub võimalust läbida rada kordumatul trajektooril, viies osaleja mööda olulistest ajaloomälestistest ning tutvustab Pärnu-kandi kaunist looduskeskkonda. Lõpp on kuninglik, sest viimased kilomeetrid kulgevad Pärnu suvemelus ning finiš kulgeb mööda peatänavat – Rüütlit arvukate kaasaelajate toel.

Kulminatsioon saabub Pärnus

Start maratonile antakse kell 13.30 Torist, enne seda aga kell 12 saavad kõik osa pidulikust atmosfäärist, mis kaasneb stardipaiga kõrval mälestuskirikus toimuva jumalateenistusega. Startijaid tervitavad Eesti Lipu Seltsi lippurid, kes palistavad stardiala, sealhulgas Tori silda. Tuleleek usaldatakse noorte teatejooksjate kätte, kes on 42,2km distantsi ära jaganud 8 vahetuse peale.

Käesolevaks hetkeks on kirjas 112 maratoonarit, kuid korraldaja Pärnumaa Spordiliit prognoosib 150 osaleja tulemist. Rajal on 12 teeninduspunkti, mille käivitajateks on kohalikud spordiklubid, kollektiivid, talud ja külaseltsid. Kuna valmistuda võib kuumaks ja niiskeks ilmaks, pakub korraldus kosutavaid veekardinaid ning dušše.

Lisaks maratonile on kavas Paikuselt kell 15.15 startiv poolmaraton, kuhu oodatakse ligi 200 jooksuhuvilist.  Esmakordselt pakume  käijatele-kepikõndijatele võimalust oma võimeid proovile panna poolmaratoni distantsil. Retkelised  alustavad teekonda kell 14.00, finišeerudes samuti Rüütli platsil. Taaskord jagub tegevust ka pere pisematele, kell 13.00 stardivad Rüütli platsil lastejooksud.

Kõiki osalejaid premeeritakse tugeva pingutuse ja saabuva Võidupüha puhul unikaalse maratonimedaliga, millel riigilipuvärvides pael. Maratoni üldvõitja saab aastaks enda valdusesse Eesti Sõjameeste Pärnumaa Ühenduse rändkarika. 2012. aastal graveeriti esimese võitjana karika pinnale Kristo Reinsalu nimi, aasta hiljem vääris sama au Indrek Ilumäe.

„Tuli tuleb juurte juurest“ – nii ütleb maratoni tunnuslause, viidates Pärnumaa tugevatele seostele iseseisvuse ja sõltumatu riigi saavutamise loos.