Kahe Silla Klubi hooaja algust tähistav Rannametsa Luitejooks stardib juba tuleval nädalal, 19. aprillil. Uurisime jooksu peakorraldajalt, Vahur Mäelt, mida spordisündmus endast kujutab ning miks tasub kindlasti stardis olla.

Rannametsa Luitejooksu korraldatkse aastast 2008. Kas algusaastatest meenub midagi eredat, mis väärib ära märkimist ja jagamist?

Luitejooksu alguslugu meenub ikka, sest korraldus soovis uusi väljakutseid ja vaheldust ajas, mil meil Kahe Silla jooks oli aastaid toimunud ning Kahe Staadioni jookski äsja kaardile tagasi toodud.  Rannametsa puhul said ajendiks kaunis looduskeskkond, huvitavad rajad ning korraldajate ambitsioon luua spordisündmus, mis avaks Pärnumaa jooksuhooaja. Esimesest korraldusaastast meenub kindlasti raja valimise lugu ning alguse liiga hoogne plaan tuua sisse Eesti ühe kõrgeima liivaluite – Tõotusemäe – läänenõlva läbimine. Kavatsus jäi katki peale seda, kui esmaluurele läinud meeskond vaevaliselt tippu jõudis ning mõistis, et kavandatud rajalõik sobiks heas mõttes vaid hulludele.

Ka auhindadega seoses meenub üht-teist. Nimelt on Luitejooksu juurde kuulunud alati põhimõte, et auhindadeks peaks olema üht-teist ehedat ka kohalikelt tootjatelt-külaelanikelt, kes nii saavad piirkonda tutvustada. Ja kui siis, see võis olla esimesel aastal, tõi Rannametsa külavanem Lembit Künnapas poodiumile paar kotti siniseid kartuleid, tekkis palju võõristavaid pilke ja küsimusi stiilis “millega on tegemist?”. Selgus, et veider kartul oli kohaliku sordiaretuse saavutus. Muuseas, väga hea maitsega.

Varasemalt, kui Luitejooks toimus aprilli esimesel nädalavahetusel, olime palju hädas lumega – ei tahtnud see kuidagi sulada, mistõttu meeles on pikad tunnid labidatööd.

Tulles tänapäeva, siis millised on olulisemad muudatused ja arengud võrreldes algusaastatega?

Rannametsa LuitejooksLuitejooks on väga palju muutunud. Kui sündmuse algatasime, julgesime loota, et kunagi võib stardis näha ühtekokku 800 inimest. Nüüd on see aeg käes, tundudes asjade loomuliku käiguna. Osalejate huvi ja ootus on omakorda tinginud erinevate teenuste pakkumise vajaduse, uue rajavaliku ja pikema distantsi ja palju muud. Juba viiendat aastat korraldame koostöös MTÜ-ga “Minu Sõber” koeraomanikele mõeldud ja Eestis üha suuremat poolehoidu võitvat koeraga jooksu – koertekrossi või canicross’i nagu ala rahvusvaheliselt tuntakse. Tänavu toome esmakordselt huvilisteni koertega jalutusretke, ehk siis formaadi neile, kes oma neljajalgse sõbraga tavapärasest erinevast keskkonnas liikuda soovivad. 8,3 km pikkusele rajale on juba nüüd pannud kirja ligi 30 inimest ning huvilisi lisandub pidevalt.

Mis ootab osalejat ees tänavusel aastal? Kahe Silla Klubi sündmused on üldjoontes perekeskse suunitlusega, kas ka Luitejooks?

Luitejooks on mõeldud absoluutselt kõigile – igale pere liikmele – sest kõik leiavad enesele sobiva tegevuse. Pere kõige nooremad on oodatud lastejooksudele, need, kes soovivad rohkem pingutada, saavad registreeruda jooksule või esmakordselt toimuvale ajavõtuga käimisretkele ning need, kes ajavõtust ei hooli, saavad valida käimisdistantsi, kus aega ja kohta ei fikseerita. Ning nagu eelpool viidatud, on korraldajad mõelnud koerasõpradelegi.

Luitejooksuga stardib ka Pärnumaa südamenädal, mille raames jätkame koostööd Tervise Arengu Instituudiga. Nagu varasematel kordadel, saavad nüüdki osalejad teha tasuta terviseteste. Nn südametelgis mõõdavad Pärnu Haigla õed vererõhku, veresuhkru ja kolesteroolitaset, tehakse südame elektrokardiogrammi ning antakse südametervise eest hoolitsemiseks näpunäiteid.

Mida peaks osaleja teadma enne starti tulekut? Kas on ettepanekuid treeningute ettevalmistavas faasis?Rannametsa Luitejooks

Stardi planeerimisel tasub veenduda, et osaleja treenitus on koormuseks piisav. On ju pikk ja pime talv äsja läbi saanud ning saabunud kevad võib tervisliku liikumise põhitõdedelt tähelepanu eemale juhtida. Alati tasub konsulteerida oma perearstiga, kes võiks esmased analüüsid teha. Et olla keha pingutusvõimes kindel, peaks ideaalis läbima ka koormustesti. Need, kes plaanivad tulemust minna tegema, võiks treeningutel eelnevalt ikka ka tempokamaid lõike läbida. Luitejooksu rada on veidi petlik – alguse lauge profiil saab peale 3. kilomeetrit otsa, sest siis suundutakse väljakutseid pakkuvasse luitemännikusse.

Millised on populaarsust koguva spordisündmuse korraldusväljakutsed ja -suunad?

Kuna Luitejooks toimub Vana-Riia maantee alguses avatud liikluse tingimustes, siis esmane ülesanne on tagada kõikide inimeste ohutus. Äsja läbisid meie logistikameeskonna inimesed liiklusreguleerimise koolituse, mistõttu on meil nüüdsest Rannametsa Luitejooksveelgi enam jõudu tähelepanu turvalisusele koondada. Siinkohal on rõõm tänada meie toetajat Ametikoolituse Keskust, kes ka ise oma ekspertidega välja tuleb ning tegevusi koordineerida aitab. Peale mullust Kahe Silla jooksu oleme uuele tasemele viinud spordisündmuste terviseturvalisuse tagamise. Alates käesolevast aastast liitus meie toetajaskonnaga Mai Apteek, kes võttis juhtiva rolli esmaabiplaani koordineerimisel ning koostöös Pärnu kiirabi ning Eesti Punase Risti Pärnumaa Seltsiga hoiame tervise teemat eriliselt luubi all. Oluline on märkida, et partneri finantseerimisel koolitame välja ka spordisündmuste spetsiifilist esmaabi anda oskavaid korraldustiimi inimesi.

Kokkuvõtvalt, valmistume igati ja üldiselt selleks, et oleksime kõigile ja kõigele mõelnud ajal, mil huvi Pärnu Kahe Silla Klubi poolt korraldatavate spordisündmuste vastu on järk-järgult suurenemas.

Eesti jooksukalender on täis pikitud erinevaid spordisündmuseid, igal nädalavahetusel toimub midagi? Miks peaks osaleja otsustama just Rannametsa Luitejooksu kasuks?

Luitejooks toob osaleja linnakärast looduse rüppe ning tutvustab kaunist Luitemaa loodust. Kõik huvilised, sõltumata sportlikust vormist, leiavad tegevusi ning võivad kindlad olla, et koju tagasi pöördutakse meeldivate emotsioonidega. Tänavu tundub, et Luitejooksu kasuks on valikut tegemas koguni tuhatkond huvilist.