Aastatel 2012 ja 2015 Võidupüha maratonil võitjana triumfeerinud ning igapäevaselt SiS sporditoitude ja taastusvahendite brändi spetsialistina töötav Kristo Reinsalu jagab staaĹľika maratoonarina näpunäited ja soovitusi, kuidas Võidupüha maratoni hea enesetundega ning targasti läbida.

Tangi ennast – Joo päev varem kõrgema mineraalainete sisaldusega vett. Ära liialda kiudainerikaste ning raskesti seeditavate toitudega – grillvorstikesed võiksid oodata Jaanipäevani. Menüüs ära katseta millegi uuega. Samas ei soovita keha glükogeenivarude maksimumini viimiseks tehtavat süsivesikute ülelaadimist ehk teiperit. Pigem söö paar päeva varem rohkem süsivesikuid, vähem rasvast. Puhkepäev teeks samuti head. Kuna Võidupüha maratoni start on mitte harjumuspärasel kellaajal, siis ei pruugi hommikusöögist piisata. Soovitav oleks võtta kerge eine või snäkk 1-2 tundi enne starti. See võib vabalt olla ka mõni energiabatoon.

Jaga maraton kolmeks – Esimene lõik võiks olla poolmaratoni märgini Paikusel. Hoia end tagasi. Pole paremat tunnet, kui suudad teisel distantsi poolel hoida tempot või isegi pisut lisada sammu. Leia endale grupp või kaaslane. Uuri juba enne starti, mis plaaniga jooksma minnakse. Koos joostes ei tundu kilomeetrid nii pikad. Teine lõik algab Raeküla metsaradadele jõudmisega. Ära seal kilomeetriaegu eelnevaga võrdle. Kui on raskem, siis vähenda kiirust. Metsarajalt asfaltile üleminekul algab õige maraton. Korraks võib tunduda, et kindlam pind on jalge all ja paneks auru juurde, aga ole siiski ettevaatlik. Ära tõsta järsult tempot – üle 10 km on veel joosta.

Geelid ja vesi – Ära tSiS maratonilorma kaasa “magneesiumihullusega”, sest krampide vastu pole sellest abi. Igas joogipunktis joo 1-2 topsi vett. Võid teeninduspunktis laualt võtta natuke soola. Energiageele võta kindla ajalise vahega, näiteks iga 30 minuti järel. Soovitan SiS spetsiaalset elektrolüütidega energiageeli, kus on samuti piisavalt soola. Mida palavam ilm, seda rohkem geele võiks kaasas olla. Distantsi teisel poolel võiks eelistada kofeiinigeele: esimene siis, kui joostud on 27 km (ehk Raeküla metsast väljudes) ning teine Jahtklubi-Mudaravila kandis. Sellisel juhul ei tundu lõpukilomeetrid nii rasked.

Pärast maratoni premeeri ennast – Mida rohkem “kasti” oled end jooksnud, seda valivam oled toidu- ja joogipoolise suhtes. SiS on uurinud Eesti parimatelt sportlastelt, mis on parim SiS toode siis, kui jalad ei taha sõna kuulata, “kops on koos” ja finishis on pilt eest kadumas. Enamus eelistas valgugeeli WHEY20. See sobib pärast maratoni suurepäraselt enda premeerimiseks!

Vaata enne starti üle korraldajate poolne info teeninduspunktide menüü osas! Pane tähele, et maratoniraja kolmes ning poolmaratoniraja kahes punktis on sul käepärast SiS energiageelid!

Loe täispikka artiklit energiapartneri  SiS-i geelijaamast.