Teeme Ära talgupäeva raames 4. mail toimuv esimene Eesti Prügijooks on ainulaadne algatus, mis seob virtuaalse liikumise kontseptsiooni, liikumisharrastuse ning keskkonnahoiu küsimused.

Pärnu Kahe Silla Klubi uus algatus pöörab tähelepanu keskkonnateadlikkuse tõstmisele ning leiab uusi võimalusi, kuidas igapäevast liikumist veelgi põnevamaks muuta. Rootsis sealsete ultrajooksjate poolt 2016. aastal algatatud plogging („plocka-upp“ – rootsi keeles „võta üles“ ning „jogging“ – inglise keeles sörkimine) ehk prügijooks annab selleks suurepärase võimaluse, sest lisaks tervistavale liikumisele koguvad osalejad teele ette jäävat prügi, andes nii heategevusliku panuse puhtamasse elukeskkonda. Kui kontseptsioonile lisada virtuaalne mõõde, mis võimaldab osa võtta seal, kus seda ise soovitakse, on tegemist uuendusliku väljakutse ja värske tuulega Eesti liikumisürituste maastikul. Eestis on ploggingut episoodiliselt varemgi harrastatud, kuid virtuaalsena mitte kordagi.

„Jooksmine on seejuures tinglik, sest arvesse lähevad kõik teisedki kondiaurul toimivad liikumisviisid. Olgu selleks siis matkamine, käimine-kepikõnd või jalgrattasõit. Peaasi, et motoriseeritud abi ei kasutataks. Idee sünni taga on püüdlus erinevaid liikumisvõimalusi pakkuda ning kuna spordirahvas on ilmselt ka veidi keskkonnateadlikum, saab hea eeskuju loodetavasti nakkav olema,“ märkis sündmuse peakorraldaja Vahur Mäe ja lisas, et kui kaasa lööks näiteks 50 huvilist, oleks see vägev saavutus.

Tasuta sündmus, millele eelregistreerimist ei toimu

Teeme Ära kampaaniapäeva liikumistalguna registreeritud sündmus on kõigile tasuta ning eelregistreerimist sellele ei toimu. Peale osalemist tuleb korraldajale vastava vormi kaudu saata nutirakenduse, aktiivsusmonitori või muu seadme logi ning aktsioonis osalenud seltskonnast ja kogutud prügist pilt. Et osalemine võimalikult lihtne oleks, võib saata kasvõi seadme ekraanist tehtud pildi, kus on näha kuupäev ning läbitud distants. Kui sõpruskond või tiim liigub ühiselt, piisab kamba peale ühest tõestusest aktsioonis osalemise kohta.

„Miinimumdistantsiks on 5 kilomeetrit ja ülempiir puudub. Kõikide vahel loosime välja väärtuslikke auhindu Pärnu Keskuselt, peseauto.ee-lt, Paikrelt ning Kahe Silla Klubilt. Boonusauhinnad lähevad täiendavalt loosi nende vahel, kes saadavad meile kogutud prügi hinnangulise kaalu,“ rääkis Mäe.

Kõiki osalejaid ootab esimese ja ajaloolise prügijooksu virtuaalne tänukiri ning teadmine, et ollakse suure talgupäeva vajalik ja väga oluline lüli.

Spordiklubi Pärnu Kahe Silla Klubi on Pärnumaal tuntud liikumissündmuste korraldaja, kelle kalendrisse kuulub neli eriilmelist rahvajooksu. Tuntuim neist on Jüri Jaansoni nime kandev Kahe Silla jooks.

Teeme Ära Eesti Prügijooks