Vabatahtlik_Rina Altpere

Foto: SCULT Estonia

Kolmandat korda toimunud spordikorraldajate inspiratsioonipäeva SCULT Fest raames valiti välja tänavuse aasta parimaid spordivabatahtlikke. Eelnevas loos kirjutasime aasta spordivabatahtliku tunnustuse saanud Krister Randverist. Lisaks leidis äramärkimist ka Pärnu Kahe Silla Klubi senine personalijuht Riina Altpere. Riina  pälvis vabatahtlike kaasaja tunnustuse, sest on suutnud spordiklubis vabatahtlikega tehtava töö viia täiesti uuele tasemele.

Riina eestvedamisel on ühingus juurutatud vabatahtlike kaasamise ja motiveerimise süsteem, et toimuda saaksid mitmed suured Lääne-Eesti spordisündmused nagu Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks, Luitejooks, Rannajooks ja Pärnumaa Võidupüha maraton. Riina on meeskonnamängija, kes on suutnud kaasata erinevas eas ja erinevate eesmärkidega spordivabatahtlikke moel, et nad on spordiürituste korralduse juurde jäänud pikaajaliselt. Novembris tunnustasid külaliikumine Kodukant ning Siseministeerium Kahe Silla Klubi Vabatahtliku Sõbra märgisega. Riina juhtimisel algatatud protsessi tulemusena on ühing esimene klassikaliste rahvajooksude korraldaja Eestis, kes tunnustatud kvaliteedimärgise pälvis.

Millal vabatahtliku tööga esmakordselt tutvust tegid ning kuidas oma panust hindad?

Minu esimene kokkupuude spordiürituste ja vabatahtlikuks olemisega oli vist aastal 2007, mil liitusin Kahe Silla jooksu korraldamisega. Sealt edasi kasvasin aastate jooksul koos ülesannete ja vastutusega ühingus personaliga tegelevaks valdkonnajuhiks. Konkreetsemalt vabatahtlikega ja nende koordineerimisega olen tegelenud kaheksa-üheksa aastat. Lisaks Kahe Silla Klubi üritustele on mul võimalus olnud kaasa lüüa Eesti suuremate triatlonide (TriSmile, IRONMAN) korralduses ning pisut ka tudengispordi juures. Aega ja energiat on aastate jooksul vabatahtlikega tegelemisse panustatud palju, kuid see on olnud meeldiv hobi ja õppeplatvorm. Tutvusi, häid kontakte, emotsioone ja kogemust on kogunenud rohkelt. 

Peamiseks eesmärgiks kujunes koos Kahe Silla Klubiga luua keskkond, kus vabatahtlikel oleks hea toimetada ning kuhu soovitakse tagasi tulla. Rõõm on tõdeda, et teatud määral on see töö vilja kandnud. Suur osa Kahe Silla Klubi vabatahtlikest on korduvad abilised ning teatud rahvale on meie jooksuüritused loomulikuks aastakalendri osaks. 

Leidub vabatahtlikkegi, kellega olen tuttav ja teame nägupidi juba kümmekond aastat. Eriline rõõm on näha abilisi, kes nakatuvad spordipisikuga ning isegi panustamise kõrvalt rajale tõttavad. Tõsi, sel juhul tuleb mõista, et vabatahtlikuks tegevseks jääb nii vähem aega. Aastad on näidanud, et meie erilised fänn-vabatahtlikud jõuavad nii rajale, ent selle äärdegi.

Mida vabatahtlikelt ootad ning kuidas nendega suhteid lood?

Vabatahtlikega koostööd tehes olen proovinud silmas pidada, et suhtlus ja keskkond oleksid taolised, kus isegi tahaks toimetada. Seega proovin end vabatahtliku rolli sättida ja püüan mõelda kui tema. Sujuv suhtlus ja info liikumine, võimalikult selged ajakavad ja ülesannete jaotus, kannatlikkus vabatahtlike erisoovide osas, kõigi osapoolte ajalise ressursi arvestamine ja parimal moel rakendamine: need on mõned asjad, mis esimestena praktilisemast tööpoolest meelde tulevad. 

Vabatahtlike tööde iseloomud ja mahud võivad olla väga erinevad. Nii lisandub tervesse “maatriksisse” veel muutujaid ja töö planeerimine muutub huvitavamaks. Kuna meie Klubi ürituste juurde tullakse tagasi siiski peamiselt seltskonna, keskkonna ja hea emotsiooni pärast, tuleb kogu ürituse konkreetsuse juures säilitada piisavalt vaba õhkkonda, et fun-faktor ära ei kaoks. Kogu seda kompotti on olnud põnev hallata.

Mida vastne tunnustus sinu jaoks tähendab?

Vabatahtlike sektoris on nii, et üks suurim tänu on inimeste märkamine ja nende tänamine. SCULT organisatsiooni poolt välja antud tiitel oli armas üllatus ja märkamine. Tänan siinkohal meeskonnakaaslaseid ja vabatahtlikke, kellega olen aastate jooksul koostööd teinud ja kellelt midagi õppida saanud.

Pärnu Kahe Silla klubi tegevusalaks on spordiürituste korraldamine. Kokku organiseeritakse nelja sündmust: LuitejooksuPärnumaa Võidupüha maratoniJüri Jaansoni Kahe Silla jooksu ja ja Pärnu Rannajooksu. Korraldamisel on abiks enam kui kakssada erinevas vanuses vabatahtlikku. Ettevalmistused 2019. aasta sündmusteks on alanud. Kõik huvilised, kes soovivad organiseerimisel abistada, saavad ühendust võtta läbi spordiklubi veebilehe kontaktvormi.

Vabatahtlikud_scult auhinna saajad

Foto: SCULT Estonia