Kolmapäeval, 22. juunil toimuvad Pärnumaa võidupüha maraton ja Pärnu Suvejooks toovad eri distantsidele lippama ligemale 350 jooksusõpra.

maraton

Foto: Elise Saarna

11ndat korda toimuva maratoni start antakse kell 15 traditsiooniliselt Torist Eesti sõjameeste mälestuskiriku juurest, kus eri sõdades Eestit ja demokraatlikke väärtusi kaitsnud ja selle nimel langenud sõdurite – nii kohalike kui liitlaste – mälestuse hoidmiseks süüdatakse tuleleek, mis maratoonarite poolt Pärnusse Iseseisvuse väljakule kantakse. Teatejooksu formaadis viivad tuld Pärnumaa mulluse spordiaasta parimad atleedid ja taustajõud. Kuninglikule maratonile pani end kirja üle 90 pikamaajooksja.  Pärnust rändab tuli kindral Johann Laidoneri seltsi eestvõttel kaitseväe soomukil võidupüha paraadi linna Kuressaarde.

Seoses Tori silla remonti minemisega muutub osaliselt maratonidistantsi trasski: tänavu starditakse kiriku kõrvalt, seejärel viib rada läbi legendaarse, vast renoveeritud Tori hobusekasvanduse Pärnu jõe vasakkallast pidi Sinti, kus ootab ees juba varasemast tuttav rada.

Paikusel Reiu puhkekeskuse kõrval asub teine stardiala, kust kell 15.45 antakse lähe teist korda toimuvale Pärnu suvejooksule ja käimisele ning kell 16.45 poolmaratonile. Neist esimesele on kirja pannud ligemale 120 jooksusõpra, teisele umbes 150.

Kell 14.30 on Pärnus Iseseisvuse väljakul kavas tasuta lastejooksud, kust saavad osa võtta kuni 11aastased tulevikulootused. Iga lõpetaja saab magusa üllatuse ja diplomi.

Maratonirajal on 12, poolmaratonil kuus ja suvejooksu distantsil 2 teeninduspunkti, mida aitavad korraldada kohalikud mittetulundusühingud ja kollektiivid. Ehkki jooksupäevaks lubab talutavaid tingimusi – soojapügalaid veidi üle 20 kraadi ja suhtelist tuulevaikust – on lisaks keelekastele ning kõhutäitele rajal mitmed jahutuspunktid – dušid ja isegi lumekahurid – mis kurnavat pingutust leevendada aitavad.

Kõik distantsid juhatavad jooksjad-käijad Pärnu Iseseisvuse väljakule, mis on ühtviisi sümboolse tähendusegagi: väljakul asub kunagi seal asunud Endla teatri rõdumonument, kus 1918. aastal loeti esimest korda avalikult ette iseseisvusmanifest.

Iga lõpetaja saab finišis kaela unikaalse kujundusega medali.

maraton

Foto: Viktor Tund

AJAKAVA

14.30 Lastejooksud Iseseisvuse väljakul
15.00
 Maratoni start ja mälestustule teele saatmine Torist

15.45 Suvejooksu ja kõnni (10 km) start Paikuselt
16.45 Poolmaratoni start Paikuselt
17.30 Esimese maratoonari saabumine (Iseseisvuse väljak)
19.00 Mälestustule saabumine (Iseseisvuse väljak)
19.15 Soomuki lähetamine mälestustulega Võidupüha paraadile
Tutvu detailse programmiga.

Eelregistreerimine kõikidele distantsidele on lõppenud, ent kirja saab end panna ka sündmuse päeval kohapeal.

Kontaktsele jooksule lisaks on kavas virtuaalsedki, mis annavad võimaluse 26. juunini liikuda seal, kus hing ihkab. Kavas on suvejooksu 10, Võidupüha maratoni 21 ja 42 kilomeetrit. Kõikidele tasuliste distantside läbijatele saadetakse postkasti medal.

Pärnu Kahe Silla klubi peatoetaja on tänavu Eesti suurim spordikaupade jaekett Rademar. Teiste seas toetavad sündmust Pärnu Keskus, Estonia Spa Hotels, Craft, Põltsamaa, Farmi, Pärnu Postimees, Tre raadio, Pereauto ja mitmed partnerid avalikust sektorist. Üritust aitab korraldada Pärnumaa Spordiliit.