Koroonaviiruse kiire levik ja vabariigi valitsuse kehtestatud uued piirangud on loonud olukorra, kus mitmed Pärnumaa liikumisüritused peetakse virtuaalsena või pannakse sootuks pausile: ära jäeti Eesti linnajooksude üks klassikutest, füüsiline Kahe Silla jooks, Eesti vanim jooksusari Pärnu aastajooksud, annulleeriti spordisõprade maiuspala meremiilijookski. Sestap võtsid Taaralinnas GoRun Tartu kaubamärgi all liikumisüritusi korraldav pärnakatega mehitatud MTÜ Treenitus ja Pärnu Kahe Silla klubi nõuks liikumissõpru rõõmustada ja korraldavad augusti viimasel päeval Pärnu Muulijooksu. Stardi- ja finišipaik koos toetavate teenustega asub Aloha surfiklubi juures, stardid planeeritakse peale tööpäeva – lastejooksu esimene lähe on kavas kell 17.30, pikale maale starditakse kell 18.45 –, mis annab võimaluse kõigil kaasa lüüa.

Pärnu muulijooks

Pärnu aastajooksu etapp rannas 2020. aasta suvel. Foto Elise Saarna

Stardi- ja finišipaik koos toetavate teenustega asub Aloha surfiklubi juures, stardid planeeritakse peale tööpäeva – lastejooksu esimene lähe on kavas kell 17.30, pikale maale (3,5 km) starditakse kell 18.45 –, mis annab võimaluse kõigile kaasa lüüa.

Tasuta lastejooksud toimuvad kolmes vanusegrupis: kuni 4aastased läbivad 200, 5-7- ja 8-10aastased 400 meetrit. Heategevuslikus korras organiseeritava 3500 meetrise põhijooksu osalustasud on sümboolsed: eelnevalt kirja pannes 5, kohapeal 10 eurot. Tulenevalt rangetest koroonapiirangutest pääseb starti kuni 100 last ja põhijooksule niisama palju.  Võistluspaigas saab kirja panna vaid juhul, kui eelvoorus osalejate arv ei täitu.

Pika distantsi muudab intrigeerivaks meremiili märkiv vahefiniš: esimesena 1852 meetri punkti jõudvad mees ja naine saavad eriauhinna. Jooksjad lähetab teele Pärnumaa üht vanimat kergejõustikumarki, 1968. aastast pärit maratonijooksu rekordit hoidev Ergo Rand. Peakohtuniku ametis on maakonna kergejõustiku grand old man Priit Neeme, kelle kaaspanusel kutsuti ligemale 40 aastat tagasi ellu suvepealinna aastajooksud.

Stardis loodetakse näha Pärnumaa parimaid, võimalik, et Pärnu tuleb võistlusnälga kustutama kaugemalt tulijadki. Käsiajavõtuga jooksul autasustatakse üldarvestuses kolme esimest meest ja naist, niisamuti vanusegruppide parimaid. Pika distantsi läbijad saavad finišis kaela jooksu tunnussümboolikaga medali, kõiki lapsi premeeritakse osavõtu eest energiapakiga.

 „See päev on viimane, mil osalejate tausta kontrollimata on võimalik nii suurt üritust korraldada. Oleme ise jooksuhuvilised, mistõttu teame, et piirangud on rängalt mõjunud spordiinimeste ettevalmistusele ja motivatsioonile,“ rääkis üks kaaskorraldajatest Vahur Mäe, kelle sõnutsi on heategevuslikus korras tehtav jooks tänutäheks jooksusõpradele, kes on visalt vastu pidanud ja nüüd ühe korraliku võistluse välja teeninud. Korraldaja hinnangul vajavad erilist tähelepanu pere noorimad. „Juba mitu aastat pole nooremad kui viieaastased saanud lastejooksudest osa võtta, kuna rahvajooksud on jäänud ära, või on kehtestatud vanuse alampiir. Vaja on mõelda tulevikulootustele ja neisse panustada,“ rääkis Vahur Mäe.

„Teistmoodi aasta on pakkunud jooksumaastikul igasuguseid üllatusi, ja nii mõnigi üritus jäi koroonaviiruse tõttu ära: näiteks aastajooksud, mis selle eestvedajate sõnutsi järgmisel aastal enam ei toimu,“ ütles teine korraldaja Jaanus Mäe. „Uus üritus võtab sümboolselt suvise jooksuaja kokku, asendades ühtlasi seeriajooksu viimast etappi,“ täpsustas organisaator.

INFO JA REGISTREERINE
Eelregistreerimine toimub MTÜ Treenitus koduleheküljel 29. augustini või kuni kohtade täitumiseni. Kohapeal saab registreerida stardipaigas vabade kohtade olemasolul. Põhijooksu juhendiga saab tutvuda siin ning lastejooksude omaga siin.

Ürituse partneriteks on MTÜ Sotsiaalne Kaasatus, OÜ SoundVoice, Anu jooksutrennid, Pärnu Keskus, Pärnu Klubi Tervisesport ja Aloha surfiklubi.