Ettevalmistused Eesti riigi suurteks juubelipidustusteks on täistuuridel käimas. Eesti Vabariik 100 ekspertkomisjon on kutsunud rahvast üles riigile juubelikingitusi tegema. Pärnumaa sportlik kingiidee on Maraton Eesti Vabariik 100.

Maraton EV100

Maraton Eesti Vabariik 100 on  22. juunil  2018 Pärnumaal toimuva Võidupüha maratoni erisündmus, mis tähistab riigi juubelit erilisel-sportlikul moel.  Pärnumaa Võidupüha maraton kannab endas oma  erilist „lugu“ – Pärnumaal on tugevad seosed  Eesti iseseisvuse saavutamise tähenduses. Nii ütleb ka maratoni tunnuslause „Tuli tuleb juurte juurest“. Eesti vanim asulakoht on leitud maratonidistantsile jäävast Pulli külast ning „Manifest Eestimaa Rahvastele“ loeti ette just Pärnus Endla teatri rõdult.

Et igal aastal Võidupüha paraadil presidendi süüdatav võidutuli saab oma jõu päev varem Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus läidetavast mälestustulest, mille maratoonarid seejärel Pärnu toovad, on spordisündmusel kanda ka  eriline, rituaalne roll.

Seega on Maraton Eesti Vabariik 100 nime all toimuv erisündmus väärikas kingitus spordirahvale ja sünnimaale. Osaleja jaoks on see kordumatu „üks-ja-ainus-kord“  joostav sündmus, mis võimaldab tähistada tähtsat sünnipäeva jooksurajal sõprade ja tuttavatega kõrvuti pingutades.

Sini-must-valge maratoni distants viib  osaleja mööda olulistest ajaloomälestistest ning tutvustab Pärnumaa kaunist loodust. Pulli küla, Reiu muinasasula leiukoht, Reiu-Raeküla luitemännik, pilkupüüdev Jaansoni kallasrada, Tallinna Väravad, Vallikäär, Pärnu rand – ja need on vaid mõned orientiirid, mis muudavad  maratonikogemuse omalaadseks. Lisaks maratonile on kavas poolmaraton, teatejooks ning lastejooksud. Kõiki maratonil ja poolmaratonil osalejaid ootab rajal ja selle ääres palju sini-must-valget ning finišis väärika ja temaatilise medaliga vastuvõtt iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi juures Pärnu Rüütli platsil.

Registreerimine Maraton Eesti Vabariik 100 on avatud.