Pärnumaa Võidupüha maratonini jäävad loetud päevad. Kuidas korraldusmeeskonnal läinud on ning mis osalejaid 22. juunil ees ootab – sellest rääkisime peakorraldajaga.

1. Võidupüha maraton toimub neljandat korda. Kas tänavune aasta toob võrreldes varasemaga kaasa uuendusi või muudatusi?
Stardikorralduses me muudatusi ei kavandanud ja nagu ikka, lähevad maratoonarid teele Torist ning poolmaraton saab lähte Paikuselt. Seega saavad osalejad olla kindlad, et siin varem joostud ajad on võrreldavad. Finišijoon tuleb vastu Pärnus Rüütli platsil, kus päeva lõpus toimub ka autasustamine. Tulles vastu osalejate ja ka korralduse vabatahtlike soovidele, nihutasime stardiaegu poolteist tundi hilisemaks, sest on lühendatud tööpäev. Seetõttu jõuavad starti ka kaugemalt tulijad. Uudsena pakume finišialas võimalust medalitele graveerida ning soovijad saavad mõõduka tasu eest massaaĹľigi. Rajateenindus oma 12 punktiga pakub nii kosutust kui ka meelelahutust. Nii mõneski neist pakutakse spordigeele. Nii et ettevalmistuses oleme väga tugevalt pikamaajooksjate heaolule tähelepanu pööranud. Tänavu toimub uudsena ja koostöös Eesti Kaitseliiduga nende noorteorganisatsioonide, Noorte Kotkaste ja Kodutütarde, teatemaraton. See tähendab, et joostakse ekideni formaadis – kokku on maratonidistants jaotatud kaheksa vahetuse peale ning etappide ajad summeeritakse. Praegu on teada kuue võistkonna osalemine.

2. Mida peaks osaleja teadma enne starti tulekud?
Esmalt soovitan põhjalikult tutvuda korraldaja kanalites levitatava osaleja meelespeaga. Paneme finišipaigast, Rüütli platsi kõrvalt, startidesse käima tasuta eribussid, et finišeerudes oleks mugav auto võtta ning koduteed alustada. Need osalejad, kes tulevad väljastpoolt Pärnumaad, peaksid jälgima ka riigimaanteede teetööde kaarti, sest paljudes kohtades on käimas suvine remont- ja hooldustöö. Enne starti tutvuge kindlasti ka rajakaardiga ning veenduge, et olete piisavalt terved ja treenitud pika maa läbimiseks. Valmis tasub olla palavaks suvepäevaks, mistõttu hele peakate kulub marjaks ära ning rajale tasub kaasa võtta korraldajate poolt jagatavad niisutussvammid.

3. Milline on osaleja pakett? Mida osaleja tasutud stardimaksu eest saab?
Iga osaleja saab kvaliteetse teenuse osaliseks. Aega võtame kiibiga ning võistluse järgselt finišiprotokollis oma nimele klõpsates saab välja printida koha ja ajaga diplomi. Lisaks pakume finišis kehakinnitust ja jooki ning uudsena juba eelpool nimetatud massaaĹľi- ja medalile graveerimisteenust. Pesemisvõimalus on kättesaadav vaid 200 meetri kaugusel finišijoonest, Pärnu Kesklinna Koolide võimlas. Saan kindlalt väita, et Võidupüha maratonil startija saab huvitava ja omalaadse maratonikogemuse osaliseks. Tean, et paljud tulevad suvepealinna pikemaks perioodiks – jooksevad siin maratoni ning jäävad Jaanipäevagi tähistama.

4. Kuidas on korraldatud rajateenindus?
Teenindust pakume raja 12nes, poole distantsi läbijaile kuues punktis ning sellise tihedusega teenindust teist Eestis ma ei tea. Rajateeninduse korraldamine on kohalike omavalitsuste ja mitmete spordiklubide ning organisatsioonide õlul. Siinkohal soovingi tunnustada A2K Spordiklubi, Raeküla Vanakooli Keskust, Sindi Spordiklubi Kaljut, Spordiklubi Leod, Pulli Küla Seltsi, Paikuse, Tori, Audru ja Tahkuranna valda, Männi talu, Pärnu Sõudeklubi ning Pärnu Jahtklubi. Teenindus sisaldab nii söögi- kui joogipoolist, nii mõneski kohas värskendavat dušši ning meelelahutust. Tahaksin loota, et ka kohalik ja rajaäärne rahvas võtab omal initsiatiivil üht-teist korraldada, et nii spordirahvast ergutada. Maratonirajal igav ei hakka, sest silma jäävad mitmed tuntud ajaloo- ja loodusväärtused ning me ei tiiruta ühel ringil nagu paljudel teistel maratonidel.

5. Milliste väljakutsetega korraldus peab silmitsi seisma?
Jäime korralduses truuks 22. juunile, mis tänavu langeb esmaspäevale. Väga mugav olnuks spordisündmust korraldada tavapärasel laupäeval või pühapäeval, kuid siis muutunuks maratoni formaat ning me ei saanuks enam rääkida Võidupüha maratonist. Lühendatud tööpäevast tulenevad riskid ongi suurimaks väljakutseks, sest projektiga alustades ei osanud ette aimata ei osalejate arvu ega ka vabatahtlike huvi. Nüüd saan kinnitada, et osalejaid tuleb rohkem kui mullu ning ka head abilised on korralduses liitunud.

6. Kuidas on registreerimine sujunud ja kes starti tulevad?
Nagu eelpool mainisin2014 maratoni võitja, on registreerimine sujunud kenasti. Juba on kirjas ligi 160 maratoonarit ning 220 poolele distantsile startijat. Oleme valmis teenindama kuni 175 maratoni ning 250 poolmaratoni jooksjat. Lisaks arvukatele esmamaratoonaritele on stardis paljud teenekad tegijad. Huvitav on märkida, et jooksma tulevad kõigi kolme varasema maratoni võitjad – Kristo Reinsalu (2012), Indrek Ilumäe (2013) ja lätlane Valdis Nilovs (2014). Naistest on kindel favoriit maratoni kahekordne võitja Maris Tamm. Ka poolmaraton toob tipud kohale,  nii näeme stardijoonel tänavust Põhjamaade meistrivõistluste maratonidistantsi pronksmedallisti Kaupo Sasminit. Ligi 2/3 maratonil startijatest on väljastpoolt Pärnu maakonda, poolmaratoni puhul on vastavaks näitajaks 50%. Seega, pikamaajooksu turist on meid kenasti leidnud ning populaarsed oleme ka kohalike seas.

7. Mis ajani saab veel registreerida?
Soodsamalt saab end kirja panna laupäeval kella 17ni nii kodulehel kui ka Pärnu Keskuses, Aida tänav 7. Siiski pakume minimaalselt ja kõrgema hinnaga ka võistluspaikades registreerimise võimalust, kuid sel juhul vabade kohtade olemasolu ei saa garanteerida.